User Tag List

5 sonuçtan 1 ile 5 arası
Şu an Mesleki Deneyimlerimiz kategorisindeki Enerjisiz bir trafonun nötr barasında nasıl gerilim (Voltaj) var??? isimli konuyu okuyorsunuz.
    Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Enerjisiz bir trafonun nötr barasında nasıl gerilim (Voltaj) var???

Geçen hafta geçici kabul edilecek bir 50 kVA direk tipi bir trafo direğinin dibindeki ölçü panosundaki topraklamasını ölçmek için teste gittim . Direğin fiziki bağlantısı daha yapılmamıştı bile. Pano ve trafo topraklanmış ancak Nötr barası topraklanmamıştı. Yani Yukarıdan trafonun yıldız noktasından sadece nötr barasına bağlantı var (ancak trafoda bir fiziki bağlantı da yok) . Probu nötr barasına taktım Megeri açtım. 25 V gerilim gösterdi (yeni cihazlar Voltajı da gösteriyor). Koruma topraklamasını nötr barasına irtibatladığımda -TN sistem- gerilim yok (0 V gösteriyor) Bu sebebini hala çözemedim.
    Düşünüyorum acaba sigortalarda endüklenmeden dolayı potansiyel olur mu ama daha enerji bile yok??

Yorumlarınızı bekliyorum
    Saygılar...

fahriacikgoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sn.Hunca
    O.G. Sigortaları yapı itibarı ile gerilimine ve akımına göre içlerinde bir kaç spir gümüş tel ihtiva edilerek yapılıyor.Gerisi mekanik tertibat.Yay v.s. Sigorta üzerlerinde gerilim indüklenmez diye düşünüyorum.
    Trafonun yıldız noktası boşta,İşletme topraklaması yapılmadığına göre,Nötr barasındaki gerilim : Güç trafosunun nakli esnasında trafo bobinlerinde harici etkenlerce oluşturulan indüklenen gerilim olabilir.
    Trafo enerjisiz olduğuna göre trafo buşinglerini bir süre kısa devre ederek toprağa verirsek bu gerilim ortadan kalkacaktır.
    O.G. ölçü transformatörlerindede bu tip izahı zor durumlar oluşabiliyor.Akım transformatörleri de nakilleri esnasında sekonderleri kısa devre edilirek nakledilir. Sayglar..

Forum Yöneticisi hunca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    722
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok Teşekkürler Fahri Bey..Ben de böyle bir şey tahmin ediyordum ..

izmer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok can alıcı bir noktayı acıkladınız için teşekkürler arkadaslar..

VANEE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hunca Arkadaşım Bildiğim Kadarıyla Seni şöyle Aydınlatmaya Calışıyım Sadece Nötr Ucu Baglı Diyosun Ve Voltaj Görüyorum Dedin Hat Boyu Yakınlarında Muhakkak Bi Işletme Veya Bi Bina Fabrika Olması Lazım Bildiğin Gibi Nötr Devreyi Tamamlar Yani Almcları çalıştıran Fazların Geri Dönen Elektronlarını Taşır Taşıdıgı Içinde Sen Burada Bi Voltaj Görüyosun Bu Neden 25 Volt Cünki Hat Boyundasın Yani Ana Taşıyıcıdasın Eger Bunu Bi Binanın Panosunda Deneseydin 0,2 Veya 0,5 Volt Olarak Görürdün Topraklıyınca Yok Oluyor Diyosun Neden Cünki Görmüş Oldugun Elektron Indiksiyonunu Toprak Emiyo Ve Yok Oluyo Umarım Sana Anlata Bilmişimdir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)