Dünyayı ŞOK</font> eden fotograf

İsrail askerlerinin Gazze'deki bir plaja düzenlendiği saldırıda ailesinin tamamını kaybeden 10 yaşındaki Filistinli Huda Halya'nın görüntüleri, İsraillileri şoke etti. Basında çıkan haberlerde bombardıman sorgulanırken, Yediot Aharonot gazetesi, olayı ''Gazze plajında trajedi'' başlığıyla birinci
sayfasına taşıdı. Gazete, küçük kızın kana bulanmış bir elbiseye
sarılmış, ağlarken göründüğü fotoğrafı da yayımladı.

Olayın ardından Hamas'ın Şubat 2005'ten bu yana tek taraflı olarak
uyguladığı ateşkese son vermesine atıfta bulunan Maariv gazetesiyse
saldırıyı ''Gazze Şeridi'ni kucaklayan havan topu'' başlığıyla verdi.
İsrailli yazar David Grosmann gazetedeki makalesinde, ''Gazze plajında
hayatı gözlerimizin önünde paramparça olan küçük kızın bakışı,
yıllardır içine dalmış bulunduğumuz uyuşukluğun içinden bizleri çekip
çıkarmalıdır'' ifadesini kullanıyor.

Grosmann, ''Bir güvenlik yetkilileri çetesinin, on yıllardır içinde yaşadığımız ölümcül saldırılar ve misillemeler tuzağına bizi kapatmasını daha ne kadar kabul edeceğiz? Bir zamanlar becerikli ve gözü pek olan İsrail ordusu, tek sonucu aşağılanma, öfke ve intikam arzusu yaratacak şekilde art arda Filistinlilere darbeler indirerek, yıllardır aptal bir piston gibi çalışıyor'' diyor.
''(İsrail Başbakanı Ehud) Olmert, Filistinlilerden gelen barışa açılım tekliflerini sistemli biçimde reddediyor'' diye yazan Grosmann, ''(İsrail ordusunun) tek pistonu, Filistinlileri ve bizleri ezip geçmeye devam ediyor. Gazze'teki plajda biz savaşı kaybettik, kaybettiğimiz bu savaş halk olarak, etten kemikten insan olarak imajımızın savaşıydı'' ifadesini kullanıyor.

Haaretz gazetesi de Huda'nın babasının plajdaki cansız bedeni önünde ağlarken göründüğü fotoğraflardan birini yayımladı. Filistin lideri Mahmud Abbas'ın evlat edineceğini açıkladığı küçük Huda, annesi, babası ve 3 kardeşinin İsrail bombardımanında katline tanık olmuştu.

BAŞBAKAN ÜZGÜN
Bu arada, İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Gazze'de masum sivillerin ölümünden üzüntü duyduğunu açıkladı. Olmert, İsrail basınının bu olayla ilgili haberleri birinci sayfalardan verdiği gün, bakanlar kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, masum sivillerin ölümünden üzüntü duyduklarını belirterek, bombardımanı ayrıntılarıyla aydınlatma sözü verdi. Gazze'deki plaja yönelik İsrail bombardımanında yaklaşık 10 kişi ölmüş, 40 kadar kişi yaralanmıştı.
[img]smileys/smiley19.gif[/img]