User Tag List

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Avrupa birliğinin yeşil çoşku projesi-Elektirikli arabaların şarj istasyonları

 1. #1
  Junior Member les - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2011
  Mesajlar
  12
  Konular
  11
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)

  Avrupa birliğinin yeşil çoşku projesi-Elektirikli arabaların şarj istasyonları

  Son günlerde özellikle yerli elektrikli araba projelerinin haberleri görsel ve yazılı basında oldukça sık yer almakta. Bununla birlikte elektrikli arabaların nekadar kullanılabilir olduğu kısa dönem için bilinmezliğini korumakta zira elektirikli arabaların en önemli özelliği şarj edilmesi ve bu şarj işlemini ünitelerinin ya da istasyonlarının yollara nasıl konulacağı-şarj süreleri gibi en önemli konular hala bilinmezliğini Türkiye için koruyor.

  Avrupa ise bunun için çoktan büyük yatırım projeleri gerçekleştirmiş durumda.
  Özellikle yenilenebilir temiz enerji sektöründeki proje çalışanları için AB'nin "Yeşil Coşku" projesi çok önemli bir yere sahip.Projenin Avrupa'da elektrikli mobiliteyi nasıl standartlaştırılacağı, standartlaştırılmış voltajlar, elektrik prizleri ve yazılımlar sayesinde Avrupa'daki elektrikli araçların, Avrupa birliğinin her alanında kendi akülerini yeniden şarj edebilmelerine olanak sağlayacak bir sistemin oluşması planlanıyor.Avrupa birliğinin fon sağladığı yedinci Araştırma Çerçeve programı koordinatörü Heike Barlag gelecekteki dört yıl boyunca 12 ülkeden 42 proroje ortağıyla birlikte çalışacaklarını ve AB'nin 24 nilyon Euro'luk fon desteği olacağını belirtmekte.

  Projenin en büyük ortaklarından biri olan Siemens şarj istasyonları, birkaç örnek bölgede demo projelerinin organizasyonu ve altyapının geliştirilmesi konularında ana hatları çizecek ve bu projenin 11 çalışma paketinden yedisine katılacak disiplinler arası bir takım kurmuş durumda.  Heike Barlag kamu tarafından fonlanan bir kaçtane elektrikli araç şarj etme altyapısı projesini yönetmekte. Aynı zamanda, elektrikli araçlar enerji istasyonları için şarj etme üniteleri geliştiren CT araştırmacılarda da çalışmakta.

  Asıl hedeflerinin Elektrikli arabaları şarj ederken çok daha kısa sürede bunu gerçekleştirmek (1-2 dakika) olduğunu belirten Heike Barlag, alternatif akım yerine doğru akım kullanarak şarj etme süresini birkaç dakikaya indirebilen elektromanyetik indüksiyonlu şarj sürecini gerçekeştirmeyi hedeflediklerini belirtmekte.


 2. #2
  Junior Member whycigar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2012
  Mesajlar
  2
  Konular
  1
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  Ev Tipi Şarj İstasyonları

  Ev Tipi Şarj İstasyonlarını, aracınızı satın alırken kurulumuyla birlikte satın alacak ve evinizde veya iş yerinizde 6-8 saat süren bir şarj işlemi sonucunda aracınızı kendi imkânlarınızla % 100 şarj edebiliyor olacaksınız. Kendinizi, Evinizi, iş yerinizi ve aracınızı tamamen güvenlik altına almanızı sağlayacak olan ev tipi şarj cihazları, otomobillerinizin de garanti kapsamında kalması için ön koşul olmakta. Ev tipi şarj İstasyonlarını kullanarak, elektrikli otomobilinizi çok güvenli ve konforlu bir şekilde şarj edebileceksiniz.

  Eşarj profesyonelleri tarafından kurulan ev tip şarj istasyonları, kullanıcılara kendilerinin belirleyecekleri akım oranlarında güvenilir şarj etme imkânı sağlarlar ve bu nedenle önerilirler. Eşarj profesyonelleri tarafından kurulumu yapılmayan istasyonların kullanımı kesinlikle önerilmez.

  Aracınızı şarj etme durumunda aşağıdaki uyarıların kesinlikle dikkate alınması güvenliğiniz için gerekmektedir:

  Elektrikli araç kullanıcısı ev tip şarj istasyonunun yerine araç topraklaması olmayan, yeterli kapasitesi olmayan ya da güvenlik korumaları yapılmamış prizlere kesinlikle bağlamamalıdır.
  Adaptörler ve uzatma kabloları güvenlik tedbirleri nedeniyle ve EN 61851-1 standartlarına uygun olmamalarından ötürü kesinlikle kullanılmamalıdır.
  Elektrikli araç kullanıcısı güç sınırlamaları var ise aracını şarj etmemeli ve şarj istasyonu eğer evdeki diğer elektrikle çalışan aletlerle aynı yerden besleniyorsa aşırı güç çekme sonucunda sigortanın atmasına sebep olacağını bilmelidir.

  Ev tipi şarj istasyonlarının temel özellikleri:

  Aracın bağlı olup olmadığının kontrolü
  Sürekli topraklama kontrolü
  Sürekli artan akım algılaması
  Şarj istasyonu çıkışının enerji ile ilgili aktif / pasif yapılabilmesi
  Üst düzey şarj oranının seçilebilmesidir.

  Ev tipi şarj istasyonları iç koşullarda kullanılmaları için oluşturulmuş ve IP44 standartları ile üst düzey koruma sağlayabilecek şekilde tasarlanmışlardır. İstenmeyen kullanıma yönelik fiziksel anahtar opsiyonu tüm modeller için bulunmaktadır. Efacec Ev Tipi Şarj İstasyonu***8217;nun geliştirilmiş modelinin basit kullanıcı ara yüzü akım limitleyici ibre ile durum uyarı ışıkları bulundurmaktadır. Akım limitleyici ibresi evde kullanılan diğer elektrikli gereçlerin en uygun olarak aynı anda kullanılabilmesi için önemlidir. Güncel olarak AC tek fazda araç ile bağlantı SAE J1772 fişi ile sağlanmaktadır. Bu fiş uluslararası olarak benimsenmiştir. EA Ev Tipi Şarj İstasyonu***8217;nun dâhili kablo çıkış soketi ve Tip1 (J1772), Tip2 (Mennekes) ve Tip3 (SCAME) fişleri gibi farklı kurulan biçimleri bulunmaktadır.

  Tüm modeller ve kurulum biçimleri Mod3***8217;de ve IEC/EN 61851-1 durumunda bulunmaktadır. Efacec EA Ev Tipi Şarj İstasyonu kutusu modülerdir, yükseltilebilir ve yeni teknolojilere uyumlu hale getirilebilir. Herhangi bir gerçekleştirme sürecinde aşağıdaki modüller eklenebilir.

  Enerji ölçer
  Gösterge
  Birbiri ile değiştirilebilir Fişler
  Akıllı ağ iletişim linki
  Araç ile iletişim linki

  Geliştirilmiş EA Ev Tipi Şarj İstasyonu aşağıdaki modüllerden oluşmaktadır.
  Elektronik Kontrol Kartı

  Bu mikrokontrol tabanlı kart, dış modüllerdeki, ana şarj kontrol algoritmasındaki ve kullanıcı arabirimindeki bilgileri iletir.
  Şarj Akımı Seçici

  Ek anahtar ya da dijital seçici ile son kullanıcı şarj akımını nominal güç kaynağına göre ayarlar.
  Elektrik Korumaları

  Ekipman AC 40A devre kesici ile ve RCD<30mA koruması ile fazla akıma karşı koruma sağlamaktadır.
  Akıllı Şebeke Bağlantı Ara yüzü

  Ev Tipi Şarj İstasyonu, enerji sağlayıcısının kapatma taleplerine uyabilen, gelecekteki araçtan şebekeye uyumlu akıllı faturalandırma sistemine sahiptir.
  Araç Bağlantı Arayüzü

  Araç***8217;ın bataryası ile ilgili ek bilgi, araç parametreleri ile ilgili göstergeler ve gelecekte aracın V26 ile uyumluğu gibi ek seri iletişim bilgilerine ulaşılabilir.

  Ticari Tip Şarj İstasyonları

  Genellikle araçların üzerindeki şarj istasyonları limitli bir güç sağlarlar; bu sayede EA araçlar normal güç ve voltaj koşullarında birçok yerde şarj edilebilirler. EA aracın batarya koşulları ve şarj yapısına göre şarj süresi uzun saatler alabilir. Aracınızı şarj etmek için kısa zamanınız olduğunda örneğin uzun bir yolculuğa çıktığınızda yada bataryanızın izin verdiği mesafeden daha uzun bir mesafeye ulaşmanız gerektiğinde aracınızı saatler içerisinde değil dakikalar içerisinde şarj edebilme keyfine ulaşabileceksiniz.

  Tüm şarj etme koşulları doğru sağlandığında Hızlı Şarj operasyonu aracınızın bataryasının ömrünü azaltmamaktadır. Hızlı şarj etme koşulları Japonya***8217;da bulunan CHAdeMO Kurumu tarafından oluşturulmuş otomobil temsilcileri, şarj istasyonu üreticileri ve diğer yan iş kolları tarafından temsil edilmektedir. Bazı temel otomobil üreticileri bu yapıyı benimsemiş ve kullanmaktadır. Bu döküman Ekim 2010 tarihinden beri pazarda bulunan CHAdeMO çözümünü özetlemektedir.

  AC Şarj etme protokolü Avrupalı önde gelen otomobil üreticileri ve IEC tarafından geliştirilmektedir. Eşarj DC şarj çözümü olarak CHAdeMO tarafından sertifikalandırılmış ve gelecekte IEC AC standartları ile uyuşabilecek çözümü kullanmaktadır.
  Konsept

  Kullanıcı gözü ile Eşarj Hızlı Şarj İstasyonu kullanıcı arabirim modülü ve DC çıkış kablosundan oluşmaktadır. Enerji dağıtım hattı ile bağlantısı üç fazlıdır. Kullanıcı arabirimi, yönetim sistemi üzerinden kullanıcı kimliği geçerliliğini kontrol eder ve sisteme erişimi sağlar. Hızlı Şarj İstasyonu CHAdeMO protokolü üzerinden DC doğru akım şarj yapısını kontrol eder. CHAdeMO protokolü kullanıcıların direkt yada dolaylı olarak akım ile teması konusundaki güvenlik yapısını garanti eder.

  Eşarj Hızlı Şarj İstasyonu sarj etme operasyonunu sağlar fakat akımın büyüklüğü ile şarj etme süreci araç üzerindeki batarya kontrol ünitesi tarafından sağlanır. Dışarıda bulunan DC kablosu JEVS G105 fişine sahiptir ve güç ile iletişim yapısını EA elektrikli araç ile Hızlı Şarj İstasyonu arasına bağlar. Eşarj Grubu CHAdeMO***8217;nun aktif üyesidir.

  Şarj Operasyonu

  Kullanıcı temassız kartı kullanarak kendisini Hızlı Şarj Ünite ***8217;sine tanımlar. Güvenlik önlemleri nedeni ile kullanıcı ek olarak PIN numarasını sisteme girer. Özel kullanımlarda kart ile ilgili fonksiyonlar devre dışı bırakılabilir.

  Hızlı Şarj İstasyonu yönetim merkezi ile bağlantılı olsun ya da olmasın sadece karşılıklı güvenlik teyidi sonrasında şarj operasyonunu başlatabilmektedir. Kullanıcı güvenlik sürecini geçemez ise şarj istasyonu bekleme durumunda kalacaktır.

  Güvenlik önlemleri nedeni ile şarj etme işlemi başlayana dek araç şarj bağlantısında ya da şarj fişinde voltaj bulunmamaktadır. Bu yapı tamamen araç ile şarj istasyonu arasındaki iletişim tarafından yönetilmektedir. Bataryanın şarj etme süreci bittiğinde fiş araç soketinde kilitli olarak kalacaktır. Bu kilidin açılabilmesi ve şarj sürecinin sonlanabilmesi için kullanıcı kendisini Eşarj Hızlı Şarj İstasyonuna tanımlamalı ve fişin serbest bırakılması komutunu vermelidir. Şarj etme süreci kullanıcı tarafından istenildiği zaman yarıda bırakılabilir.

  CHAdeMO

  CHAdeMO protokolü ile kullanılan arabirim şarj cihazı ile araç arasında iletişimin sürdürülmesi için sinyalleşme hatları (CAN communication / JEVS G104) içermektedir. Şarj kontrolü ana ve bağımlı birim temeline göre işlemektedir. Araç, şarj istasyonuna belirli akım değerini ve diğer parametreleri sormaktadır.

  Şarj kontrolü safhaları elektrikli araç üzerinde gözlemlenebilmektedir. Bu süreç başlangıçtan sona dek otomatik şarj safhalarının kullanıcı tarafından kolay kavranabilmesini sağlar. Hızlı Şarj İstasyonu içerisinde kullanılan enerjinin ölçülmesi ile ilgili süreç takip ya da faturalandırma amaçları doğrultusunda bulundurulmaktadır. GPRS, PLC, ADSL ya da diğer veri iletişim yolları ile uzaktan IP erişimi sağlanabilir ve enerji ile ilgili bilgiler paylaşıla bilinir.
  Elektrik Şokuna Karşı Kullanıcı Güvenliği

  Şarj etme sistemi, kullanıcıların araç veya şarj cihazı üzerindeki tehlikeli şarj etme parçalarına ulaşımını önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bağlantının araçtan çekilmesi sürecinde yada bağlantının kaza ile düşürülmesinde bağlantı yüzeyinde insan vücudunu tehlikeye atabilecek hiçbir voltaj seviyesi bulunmamaktadır.
  Ünite Korumaları

  Hızlı Şarj İstasyonu, DC çıkışı, aşırı akım, aşırı voltaj, yada yalıtım hatasına karşı korunmaktadır. Hızlı Şarj İstasyonu Çıkışı galvanik olarak izole edilmiştir. Tüm ünite topraklanmıştır ve kısa devrelere karşı yada ana şebekede meydana gelebilecek sorunlara karşı hızlı bir şekilde ana şebeke ile bağlantısı kesilebilecek şekilde oluşturulmuştur. Tüm bu korumalar otomatik olarak yeniden ayarlanmaktadır.

  Ana şebeke akımı ile ilgili hata devresi ana şebeke ile ana devre arasında DC şarj operasyonu ile ilgili şebeke hatası, elektrik kablolaması hatası ve araç ile ilgili hatayı tespit eder. Şarj öncesinde yalıtım testi yürütülür. Bu test yalıtım ile ilgili hatanın, kısa devrelerin ve ana şebeke hatalarının olup olmadığını belirler. Hata tespiti sadece test sırasında değil şarj sırasında da sağlanır. Efacec Hızlı Şarj İstasyonu IEC 61851-1 ve CHAdeMO standartlarını karşılar.

  Daha fazla bilgi için:

  www.esarj.com

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •