User Tag List

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
41 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Yüksek Gerilim kategorisindeki OG Kablo Kısa Devre Yardım Ricası isimli konuyu okuyorsunuz.
    Levent_Kuzey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir fabrikada metraj tahmini için kablo seçimi hakkında bilgiye ihtiyacım var.

Fabrikanın 2 adet 25 MVA 34,5/6,3 kV ana besleme trafosu olacak. 6,3 kV tarafı, 20 adet vakumlu metal clad kesici grubu ile, fabrikanın çeşitli taraflarına enerji sağlayacak.

Kesici ve yükler arasında 5,8/10 kV XLPE kablo kullanılacak.

1- kabloyu kısa devre kesme akımına göre nasıl seçeceğiz? TEDAŞ'ın yönetmeliklerinde 34,5 kV tesisler için 16kA kısa devre akımı gibi bir değer var. Ben kabloyu bu değere göre seçersem 120 mm2 ye denk geliyor. Doğru mu?

2- Yönetmelik açısından 16 kA kısa devre kesme akımı ne anlama geliyor? Yani ben 25, 31,5 kA değerlerine göre kablo seçemez miyim? bu 16kA nın uygulanması mecbur mu? 16kA alt limit mi, üst limit mi, eşit mi, ne anlama geliyor ?
    3- 120 mm2 kablo kullanımı nasıl açıklanıyor. Yani tesiste benim kullanmam gereken asgari kablo kesiti mi oluyor? Örneğin 70'lik kablo ile taşıyabildiğim bir yükü yine en az 120'lik kablo ile mi taşımalıyım? veya 185'lik kablo ile taşınabilen bir yükü, 120 mm2 seçildi diye 2 adet 120'lik kablo ile mi iletmek zorunda kalıyorum? Tüm tesiste aynı kesitte kablo kullanmak zorunda mıyım?

OG tesisat hesapları konusunda bilgisi olan arkadaşların yardımını rica ediyorum. (Kısa devre hariç diğer seçim şartları hakkında bilgiye gerek yok..)

Şimdiden teşekkürler..

Benzer Konular
    Trafo XLPE Kablolarda Kısa Devre Hesabı
    Trafo XLPE Kablolarda Kısa Devre Hesabı XLPE Kablolarda Kısa Devre Akımı Dayanım Hesabı Yeraltı Güç Kabloları
    Elektirik devre cizimleri
    Elektirik devre cizimleri her elektrikcinin işine yarayacak bir cok devre projesi
    Kısa devre Akımlarının Hesabı
    Kısa devre Akımlarının Hesabı Kısa devre Akımlarının Hesabı</font> • 3-fazlı hata</font> • 2-fazlı hata</font> • Faz-nötr hatası</font> • Faz-PE hatası</font> 400 V...
    Entegre Devre Katalogları
    Entegre Devre Katalogları katalog listesi ENTEGRE DEVRE KATALOG (DATASHEET ) ARŞİVİ Low Power Monostable/Astable Multivibrator Fairchild Semiconductor ...

serkankomur1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Levent bey öncelikle sizin enerji aldığınız tm'nin bilgileri (S,%Uk,Ik) ve siszin fab. besleyen kablonun kesit ve metrajı gerekli , buna göre sisteminizin herhangi bir noktasındaki kısa devre gücünü hesaplayabilirsiniz. ayrıca 16 ka'e sisteminizin 1sn süreli dayanması gerekir ve buna göre kablo seçersiniz , yani kullanacağınız kablo 1sn süre ile sisteminizin yaratacağı kısa devre akımına dayanabilmeli. 16 kA genel bir söylemdir, tedaş hatlarının yaratabildiği max kısa devre akımı bu olduğu için bu yola gidilmiştir. Ancak az öncede dediğim gibi önemli olan sizin hesabınızın neticesinde bulduğunuz kısa devre akımıdır.
    Örneğin hesapladınız ve 8 kA max kısa devre akımı buldunuz artık sizin 16 kA'e göre kablo seçmeniz gereksiz bir maaliyettir.
    eğer bana trafonun ve ana hattın bilgilerini ulaştırabilirsen giriş noktandaki max kısa devreyi ve seçebileceğin kabloyu sana yazabilirim.

Levent_Kuzey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Serkan bey
    İlginize teşekkür ederim..

Şayet max kısa devre akımı 16 kA dan fazla olamıyorsa, bu sorun teşkil etmeyecek, Bizim sektörde neredeyse standart 120 mm2 kullanıldığı için, zaten daha ince kablo kullanamayacağız.

Ancak kısa devre gücümüz 16 kA nın üzerinde çıkabilir mi? Yani TEDAŞ'ın üreteceği max kısa devre 16 kA dan fazla olabilir mi? ben 240 mm2 lik kablo ile iç şebekemi kurmak zorunda kalabilir miyim? Örneğin fabrikada kablo hesabını 31.5 kA gibi bir değere göre hesaplamak gerekibilir mi? Bu 16 kA değeri zannedersem TEDAŞ tarafından belirlenmiş. Eğer TEDAŞ bu rakamdan fazlasını vermiyorsa bizim için sorun teşkil etmez. yani 16 kA bizim için yeterli bir rakam.

Trafo ile ilgili değerleri en kısa zamanda Size bildireceğim.

İlginize tekrar teşekkür ederim..

Saygılarımla.

Sönmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bahsedilen transformatörlerin gücü yüksek. Dolayısıyla problemin çözümünü ben de öğrenmek isterim.

Klasık kısa devre hesaplamalarından bir farkı var mı?

Ben de elimde İbrahim arkadaşımın hazırladığı excel dosyası formatındaki hesaplama örneklerini paylaşmak isterim. Paylaşım adresim aşağıda.

[HIDE]Kısa Devre Hesapları[/HIDE]

Bu linkte 34,5/ 0,4 kV'luk 100 ve 160 kVA'lık bazı trafoların kısa devre hesaplamaları bulunuyor.

Saygılar.

Edited by: Sönmez

Sönmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ne oldu naptınız? Sonuçlar ne? Trafo gücü bu kadar büyük olursa hesaplamalar yine aynı mı? Cevap bekliyorum.

Bugün yukarıda yazdığım linki gizlemek zorunda kaldım, üzgünüm.

mustafa g. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teşekkürler

cemakbulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merhaba bu exel formatını bende alabilirmiyim

kacakservisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Link daha bir saat önce gizlenmişti. Gizler gizlemez mesaj yazılmaya başlanmış.

Emeğe saygı duyan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

umitsaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kısa devre ile ilgili arkadaşlar,
    Daha önce forumda verdiğimiz TEDAŞ birim fiyat kitabı incelenirse orada Kesici ve ayırıcılar kesme akımına göre sınıflandırılırken 8KA-12,5KA-16KA olarak sınıflandırılmaktaydı. Bizler kısa devre hesabı sonucunda kesici seçimi ve kablo kesit hesabı yapıyoruz. OG de XLPE kablo kesiti 35 mm2 bile çıksa TEDAŞ projelerde kablo kesitini en az 1x70+16 XLPE olarak istemektedir. Rapidshare den ekleyebilirsem OG kısa devre ile ilgili çalışmamı hemen ekleyeceğim. Hesapları yaparken İzmir Şubenin OG TRANSFORMATÖR MERKEZLERİ TASARIMI kitabı ile TEDAŞ ın konu ile ilgili kikaplarını karıştırdım. Projeyi Excelde çalışıyorum bittiği kadarı ile forma ekliyorum.
    DOSYANIN KULLANILMASI
    Kısa devre dosyasında HESAP sayfasını açınız. Burada veriler SUTUNUNA VERİLERİNİZİ GİRİNİZ HESAPLAMA OTOMATİK OLARAK pu (birim değerlerle yapılacaktır. Üç Faz arıza- Faz toprak arıza sayfalarında kesici seçimi ve kablo kesiti seçimi vardır. İyi çalışmalar
    umitsaman@hotmail.com
    Ümit Saman Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü/MUĞLA
    0533 4682526

umitsaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    http://www.gizliarsiv.com/v/1635184/...Devre.rar.html
    yukarıdaki adrese zorda olsa dosyayı sıkıştırıp bıraktım iyi çalışmalar
    Edited by: umitsaman

Sayfa 1/5 123 ... SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler