EDİT SPLİNE

www.bilgiegitim.com - 0212 291 72 02 - 0212 572 34 00

Line'ları ya da diğer eğrileri Gridlerin üzerinde çizmeliyiz ki, grid düzleminin altta kalmasın. Genelde iki boyutlu eğrileri dik ekranlarda (top,front,left) de çiziyoruz. Line çiz Modify'a gir. 2 boyutlu nesneler çizgi ve köşelerden oluşur. Vertex i aktif yapınca sarı noktalar çıkar.

3D Max Kursu

İki boyulu nesnelerde düzenleme komutudur.
Vertex- Köşe (1 -Klavyenin sol üstündeki)
Segment- Kenar (2 Klavyenin sol üstündeki)
Spline- Eğri (3 Klavyenin sol üstündeki)

Köşe birleşim modları
Corner -Tam düz köşe
Smooth- Tam yuvarlak köşe
Bezier- Handle dediğimiz iki tane yeşil nokta çıkar o noktalardan tutarak köşenin ovalliği elle ayarlanır
Bezier Corner- Yine iki tane handle dediğimiz yeşil nokta çıkar ve bu noktalar birbirinden bağımsız hareket eder.
İki tane köşe seçip Bezier dediğimizde ve handle noktalarından tutup çektiğimizde her noktanın handleleri ayrı hareket eder. Seçili noktaların hepsinin handle noktalarının birlikte hareket etmesi için sağ taraftaki Lock Handles'i işaretle.
Autocad kursu

Sağda alttaki Show vertex Number'i işaretlersek noktaların oluşturulma sırasını gösterir. Bu şekilde çizgimizi hangi taraftan oluşturulmaya başladığımızı anlayabiliriz.

Sağda Create Line (Aynı line altında yeni bir çizgi oluşturabilmemizi sağlar.)

İki nesneyi birleştirmek için Attach deyip, eklenecek nesnelere tıklanır. Birleştirilen nesneleri seçmek için Spline moduna geçip seçebilir ve silebilirsiniz.
Çok sayıda nesneyi eklemek için Attach Mult de eklenecek nesneleri listeden seç ve Attach butonuna bas.
Bir noktayı tuttuğu çizgilerden ayırmak için noktayı seçip Break de, böylelikle ikicnci ve ayrı spline oluşur. Tekrar iki ayrı eğriyi tek eğri yapmak için ayrılan köşeleri seçp, weld ile kaynaştırırız.
Köşeleri kaynaştırılmamış eğriye derinlik verildiğinde içi boş, köşeleri kaynaştırılmış kapalı şekle derinlik verildiğinde içi dolu olur.
Refine ile yeni köşe eklenir.
Connect iki noktanın arasını bir segment ekleyerek birleştirir.
Insert, eğrinin herhangi bir noktasına tıklayıp, çizime o noktadan müdahale de bulunmamazı sağlar.
Cycle, noktalar arasında geçiş sağlar, yani seçili noktadan sonraki noktayı seçili hale getirir.
Filet, seçili köşeden itibaren yuvarlatma sağlar.
Chamfer, köşeden itibaren pahkırma sağlar.
Seçili köşeleri doğrudan karşımıza almak için Z( Zoom Extents All Selected) ye bas.

Bilgi Teknolojileri Bilgisayar Kursu

Segment[/b] Insert, kenarın herhangi bir yerine müdahale etmek içinkullanılır.Divide, seçili kenarın uçları arasına divide in karşısınarakam gir ve divide bas, seçili çizginin uçları arasına girilen rakam kadareşit aralıklarla köşe ekler.Detach, seçili kenarları ayrı bir nesneye dönüştürür. Shifte basıp, segment modunda iken çizgiyi kopyalayabiliriz. Interpolation başlığı altındaki Steps i artırarak ya da Adaptiveişaretleyerek kenarlardakiyuvarlatmalarda oluşan kırıkları ortadan kaldırabiliriz

Web tasarım kursu

Spline Outline: Seçili olan eğriye dışa veya içe doğru kalınlıkverir. İç içe istediğimiz kadar paralel kopya oluşturabiliriz, labirentşeklinde. Birden fazla eğri arasında Boolean uygulamak için, booleanuygulanacak eğrileri attach ile birbirine eklemek gerekir. Sonra spline modunageç, ana nesneyi seç Boolean'e bas (öncesinde union, subract ve intersect'tenbirini seç) ve uygula. Mesela Front ta Bir büyük dikdörtgen ve onun içine de 3 adetrectangle çizdik, sonra bunları attach ile birbirine ekledik. Derinlik verirsekiçerdeki dikdörtgenlerin içi boştur (pencerelerdeki gibi) Front ekranına geçelim, bir şişe resmi üzerinde üç boyutlu şişe çizecez. Bir resmi çalışma ekranın zemine eklemek için. Viewsa Ploygon moduna geçtabandaki yüzeyleri seç ve delete e bas ve sil. Sonra Border moduna geç,silinen bu yüzeyin kenarlarını seç ve Cap de. Select by Name (H): İsme göre seçim komutuGizlenmiş nesnelerin tamamını değil de tek tek getirmek için Sağ Tuş - Inhide By Name komutuna girip,gizli objelerden getirilecek olanları seçip Inhide de. Proboolean ile oluşturulan nesneleri Convert editable Ployyapınca ana nesne ile çıkartılan nesneler arasında çapraz çizgiler oluşur ve buçizgiler ortadan kaldıralamaz, böyle bir nesne de Turbo Smooth uygulayınca dagarip sonuçlar verir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için Proobeolan ayarlarındanAdvanced options kısmına geçilir Make Quadiral işaretlenir böylelikle aralarahayali segmentler eklenir Quad Size değerini % 2-3 gibi bir değere ayarla. Buayarı yapıp Convert to editable Ploy deyip, sonra Turbo Smooth uygulanırsadoğru sonuç elde ederiz. Not: Proobeolan de, objeler çıkartıldığında yüzeylerarasında parlak koyu gölgeli yüzeyler oluşursa tüm çıkartmaları yaptıktan sonraEdit Ploy-Ploygon moduna geçip, tüm yüzeyleri seçip ( Ctrl+A ile yapılabilir)sağ da alttaki Smoothings group un altındaki Clear All butonuna bas, ploygonmodunu kapat.