User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
12 sonuçtan 11 ile 12 arası
Şu an Autocad Destek kategorisindeki Elektrik projesini incelerken nelere dikkat edilmeli? isimli konuyu okuyorsunuz.
    ademcelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merhaba mrza44. proje kontrolü genel anlam olarak ilgili yönetmeliklerle uyumluluğuna bakılır. ve ortaya çıkan hataların giderimi için projeyi yapan elektrik mühendfsleriyle irtibat halinde olmak gerekiyor. emodan serbest çalışan elektrik mühendislerin adres ve telefon numaralarını isteyerek işe başlayabilirsin. sorun varsa ilgili mühendise telefon açar sorunu çözebilirsiniz. ilk zamanlarda bendede senin anlattığın kadar sorun çıkıyordu. ana pano ile tali pano arasında yatay mesafe dikkate alınmaz çoğu zaman. gerilim düşümü hesaplamalarında zemin kat 3 1. kat 7 2. kay 10 metre denir. ancak geniş arazide yapılan projelerde sorun çıkıyor bu yüzden. ana pano ile tali pano arasında yaklaşık 7 metre yatay mesafeyide aldığımda gerilim düşümü kurtarmadığı görülebilir. bunun yanında ana pano ile kat tali panolar arasında topraklama için kullanılan kablo kesitinin faz kesitinden düşük olması çok sık gözlenen durum.30mA kacak akım koruma rölelerin kat tali panolarda olması istenir ve ana panoda ise 300mA yangın koruma şalteri istenir. bu durumda gözden kaçmaktadır çoğu zaman.

mrza44 sizinde bahsettiğiniz gibi elektriğin nereden alınacağıda çok sık rastlanan başka bir sorun. geçenlerde bir proje onayladım branşman 3x6 ve 20 metre. ancak topraklama kontrolüne gittiğimizde ise direkler en az 200 metre mesafede. tedaş yeni direk çekse sorun olmayacak ancak tedaşında durumdan haberi olmamış meğer. temel topraklama için aslında proje mühendisi araziye giderek toprak özgül direnci ölçmesi gerekir. fakat bunu es geçtiğimiz için temel kontrolünde toprak humuslu ise 2 kazık yeterli olur diyoruz. toprak taşlı ve şiltli ise 4 kazık yeterli görüyoruz.

aklına takılan olursa yardımcı olurum selametle...

AÖNB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Cevap: Elektrik projesini incelerken nelere dikkat edilmeli?

Yıllar önce yazmışsınız ama benim şimdi ihtiyacım oldu. Ben yeni göreve başladım. İç tesisat hiç bilmiyorum. Projeleri kontrol etmem gerekiyor işin içinden çıkamıyorum. Benden öncce çalışan bir mühendis bile yok. Teknikerim de bilmediğini söylüyor. Kendimi bu şekilde nasıl geliştireceğimi hiç bilemiyorum yardım edecek kimse de yok

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler