Basılı kitap okumak elbette ki bir kültür, kitap kurtları için vazgeçilemez bir zevk ancak bunlarla beraber online kitap okumanın da bulunmaz bir kolaylık olduğunu kabul etmek gerek. Gün içerisinde gittiğimiz her yere basılı kitap taşıyamıyoruz ancak elimizin altında her zaman bir bilgisayar, tablet ya da cep telefonu oluyor. Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber, bunlardan birine sahipseniz ekitaplar sayesinde zaten artık basılı kitaba da her zaman ihtiyacınız yok demektir.

Ekitap Nedir? Ekitap Formatları Nelerdir?

Elektronik kitap kelimesinin kısaltması olan ekitap, basılı kitapların taranmış ve dijital formatlara uyarlanmış halidir. İnternette PDF, Mobi, Epub, Word gibi çeşitli fortmatlarda ekitaplar bulunur. Bu formatlardan en kalitelisi, epub formatındaki kitaplardır.

Epub kitaplar, taramanın ardından resim olarak bırakılmayan ve metin formatına çevrilerek düzenlemeleri yapılan kitaplardır. Bu kitapların basılı bir kitaptan hiçbir farkı olmadığı gibi, tüm cihazlarda basit bir ekitap okuyucu uygulama ile kolayca okunabilmektedir. Okurken yazıları büyültüp küçültebilir, istediğiniz yeri kopyalayabilir ya da işaretleyebilirsiniz.

PDF kitaplar genellikle kitapların taranmış, epub formatına işlenmemiş halleridir. Bir kitabı epub olarak bulamadığınız zamanlarda PDF alternatiflerine göz atmanız ve uygun olanı seçmenizde fayda vardır. Bazı taramalar kaliteli olurken, bazıları ne yazık ki kalitesiz olabiliyor.

Ekitap Siteleri

Ekitap indirmek için internette ücretli ve ücretsiz sayısız kaynak mevcut. Birçok kitap dostu, kütüphanesindeki kitapları tarayarak paylaşıyor ve diğer insanların ücretsiz kitap okuyabilmesini sağlıyor. İnternette paylaşılan bu kitapları bir araya toplayan, birçok kaliteli kitap bulabileceğiniz iki siteyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

EPUB Arşivi üzerinde, yerli ve yabancı 5000’in üzerinde kaliteli epub formatında kitap bulabilirsiniz. Epub formatında kaliteli kitap bulmak zordur ancak internette yayınlanan tüm epublar bu sitede bir arada kullanıcılara sunuluyor.

PDF Arşivi sitesinde neredeyse her kitabı pdf formatında arayıp bulabilirsiniz. Bulamadığınız kitaplar için istekte bulunabileceğiniz sitedeki PDF kitapların tamamı özenle seçilmiş kaliteli taramalardan oluşuyor.

Ekitap Okuyucu Programlar ve Uygulamalar

Bu sitelerden indirdiğiniz kitapları okuyabilmeniz için bilgisayarınızda, tabletinizde ya da telefonunuzda ekitap okuyucu bir programın / uygulamanın kurulu olması gerek. PDF kitaplar için Adobe Acrobat Reader gibi bir program elbette ki yeterli ancak biz size hem pdf hem de epub formatında kitaplar için kitap okumanın keyfine varabileceğiniz iki uygulama tavsiye edeceğiz.

Calibre: Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarınızda Calibre isimli programla hem indirdiğiniz tüm kitapları okuyabilir hem de kendi kütüphanenizi oluşturabilirsiniz.

Moon Reader: Bu uygulama ise tabletlerinde ve telefonlarında kitap okumak isteyenler için biçilmiş kaftan. Okuduğunuz kitaba kaldığınız yerden kolayca devam edebildiğiniz gibi, istediğiniz bölümleri kolayca işaretliyor, altını çiziyor, renklendiriyor ve paylaşabiliyorsunuz.

İnternetten nasıl kitap okuyabileceğinizi ve hangi sitelerden kitap indirebileceğinizi öğrendiğinize göre, artık kendinizi geliştirmek için kitap okumaya başlayabilirsiniz. Keyifli okumalar!