Yüksek stres hatları konumlandırılırken; uluslararası elektroteknik komisyonu yönünden IEC 60071-1:2020 Yalıtım koordinasyonu kuralları baz alınmaktadır. Yüksek stres şebekelerinin bütün izolasyon ve koruma kuralları her bir elektrik elemanı, elektrik dönemi ve elektrik sistemlerine tek tek uyarlama edilmektedir. Yüksek voltaj nedir sorusunun yanıtı aşikar 52 kV ile 300 kV arasında artan gerilimdir demek doğru olacaktır. High Voltage – HV kimliğine sahip elektrik donanımları kullanılarak inşa edilmektedir.
Yüksek stres, kendi arasında iki farklı stres seviyelerine ayrılmaktadır. Birinci grupta 1 kV – 245 kV vardır. İkinci grupta şayet 245 kV – 300 kV mevcuttur. 300 kV’den daha yüksek gerilimler çok yüksek stres şebekesi olarak anılır ve ona göre planlanır. Yüksek stres hatları nerelerde tüketilir sorusuna kısaca şu şekilde cevap vermemiz mümkün olabilir; yüksek stres hatları elektrik üretim pazarında etkinlik gösteren elektrik santralleri ile yerleşim birimleri arasında yerleşke edilmektedir. Doğrudan elektrik abonelerine elektrik dağıtmazlar. Sadece elektrik santral çıkışı ile ufak – büyük yerleşke arasında iletim vazifesi görmek için vardır.

Yüksek Gerilim Kullanım Alanları

Yüksek stres kullanım alanları içeriğine geçmeden evvela yüksek stres nasıl üretilir diyerek sormak yerinde olacaktır. Yüksek stres iletim şebekeleri yalnızca elektrik üretmekle yükümlü elektrik santrallerinin çıkış bölgelerinde bulunmaktadır. Yüksek gerilime tabi olan mukavemet elektrik santrallerinden çıkarak yüksek stres trafosundan geçerler. Ardından orta stres – alçak stres şebekelerine doğru yol alırlar. Yüksek gerilime gereksinimin sebepleri belli formüller baz alınarak hesaplanmaktadır. İhtiyacın net olarak saptanabilmesi için iki farklı yöntem sırası ile tüketilir;

Güç = Gerilim x Akım
Enerji = Güç x Zaman

Bu formüle göre hesaplamalar yapılır ve yüksek stres hatları dahi bu yöntem esas alınarak yerleşke edilir. Bunu iki farklı baraj ve İstanbul kenti ile örnekleyecek olursak;

İstanbul – Keban Barajı arası uzaklık 1100 km olup; ilk yüksek stres Keban barajının çıkışına – ikinci yüksek stres İstanbul girişine atılarak sırası ile orta ve alçak stres şebekeleri ile desteklenerek enerji akışı sağlanabilir.
Diğer örneği şayet birbirine 1300 km mesafede bulunan Atatürk Barajı ve İstanbul olarak verebiliriz. Bu örnekte de gene baraj çıkışına bir adet yüksek stres, İstanbul girişine bir adet yüksek stres donanımları ile iletmek mümkün olabilir.

Üretimden Dağıtıma Yüksek Gerilim

Yüksek stres elektrik ve yüksek voltaj nedir sorusunun ilk başladığı yerden itibaren kısaca inceleyecek olursak;

Üretimin gerçekleştiği elektrik santrali
Yüksek stres ve çok yüksek stres yükünün elektrik santrali çıkışında konumlandırılması
Yüksek ve çok yüksek stresten sonra elektrik akımının abonelere dağıtılmasını sağlamak için orta stres şebekelerinin yerleşke edilmesi
Ev – iş yerlerinin bulunduğu bölgelere alçak stres şebekelerinin yapılarak güvenilir enerjinin hizmete sunulması olarak sıralamamız doğru olur.

Üretim – İletim ve Dağıtım – Tüketim ile İlişkisi
Üretimden sonra yüksek stres şebekelerine yönlendirilen elektrik için yükseltici trafolar kullanılarak elektriğin kaybının engellenmesine katkı sunulur.
Yüksek stres hattı orta stres hattına ulaşana kadar bu yolla ilerler ve orta stres şebekesine verilmeden evvela alçaltıcı trafolar yerleşke edilerek elektrik enerjisinin standart aboneler için güvenilir kalması sağlanır. Bu aşamadan sonra dağıtım şirketlerinde tüketim yapan ferdi ve resmi kullananlara yönlendirilir.