User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Yüksek Gerilim kategorisindeki Elektrik Saatinden Gelen Ses Hakkında isimli konuyu okuyorsunuz.
    esatech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Exclamation Elektrik Saatinden Gelen Ses Hakkında

Merhaba,
    Arkadaşlar benim evde çözülemeyen bir elektrik sorunu var. Örneğin elektrik sobası çalıştırdığımda elektrik saatinden Düdük sesi geliyor. Evet bildiğiniz hakemin maçta çaldığı düdük gibi bir ses yaklaşık 1-2 sn. kadar ses geliyor sonra birden kesiliyor. Elektrikçiye sordum "daha önce böyle bir sorun görmedim" dedi. Ne yapacağımı şaşırdım yaklaşık 2 aydır bu durum var. Belli ki aşırı yükleme olunca çıkıyor bu ses ama sadece 1 soba ve buzdolabı bunu nasıl yapabilir? Bu durumun çaresi nedir acaba, tedirgin olmamak elde değil ahşap eşyalar var allah korusun. Bu sorunun çözümü nedir? Yardımcı olursanız sevinirim herkese iyi günler.

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı esatech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Arkadaşlar benim evde çözülemeyen bir elektrik sorunu var. Örneğin elektrik sobası çalıştırdığımda elektrik saatinden Düdük sesi geliyor. Evet bildiğiniz hakemin maçta çaldığı düdük gibi bir ses yaklaşık 1-2 sn. kadar ses geliyor sonra birden kesiliyor. Elektrikçiye sordum "daha önce böyle bir sorun görmedim" dedi. Ne yapacağımı şaşırdım yaklaşık 2 aydır bu durum var. Belli ki aşırı yükleme olunca çıkıyor bu ses ama sadece 1 soba ve buzdolabı bunu nasıl yapabilir? Bu durumun çaresi nedir acaba, tedirgin olmamak elde değil ahşap eşyalar var allah korusun. Bu sorunun çözümü nedir? Yardımcı olursanız sevinirim herkese iyi günler.
    Sn esatech
    Sayacınız mekanik sayaç mı? dijital göstergeli elektronik sayaç mı? Sayaçtan ses gelme olayı ne gördüm ne de duydum ancak açıklamanızda belirtmiş olduğunuz ses ve benzeri seslerin sigortadan geldiğine bir çok kez şahit oldum. Ses sayaç sigortanızdan geliyor olabilir sigorta sayaç panosu içinde olduğundan sesin sayaçtan geldiğini sanmış olabilirsiniz.
    Ses sigortadan geliyorsa yangına sebebiyet vermemesi için TEDAŞ'ın bilgisi dahilinde(Mühür açılacak) bir elektrikçiye sigortayı değiştirtin. Ses sayaçtan geliyorsa TEDAŞ'a haber verin sayacı teste alıp inceleyecekler sorun tespit edilirse yerine dijital göstergeli sayaç takılır.

esatech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cevap için teşekkürler, sayacım mekaniktir. TEDAŞ'la irtibata geçsem iyi olacak.

Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı esatech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevap için teşekkürler, sayacım mekaniktir. TEDAŞ'la irtibata geçsem iyi olacak.
    Önce 186 Elektrik arıza. Netice alamazsan : http://www.elektrikariza.com/tedaselektrikariza.html

WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sn. teknik adamın bahsettıgı gıbı mekanık sayacta olma ıhtımalı cok yuksek.Daha once buna benzer ses rastladım ama duduk calar gıbı degıl zınn lama sesı nasıl yazılır bılemıyorum . Buzdolabı ıcın bırsey dıyemem ama ısıtıcı olan cıhazlar (camasır bulasık sohben) gıbı cıhazlarda ıcındekı trafodan otme yapabılır.Kafanızda soru ısaretı kalmaması ıcın elektrık ıdaresıne basvurum saatınızı degıstırmenız ve tesısatı ehlıyetlı bır elektrık ustasına elden gecırmenız ıyı olacaktır.

saygılar

WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    238
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sn. teknik adamın bahsettıgı gıbı mekanık sayacta olma ıhtımalı cok yuksek.Daha once buna benzer ses rastladım ama duduk calar gıbı degıl zınn lama sesı nasıl yazılır bılemıyorum . Buzdolabı ıcın bırsey dıyemem ama ısıtıcı olan cıhazlar (camasır bulasık sohben) gıbı cıhazlarda ıcındekı trafodan otme yapabılır.Kafanızda soru ısaretı kalmaması ıcın elektrık ıdaresıne basvurum saatınızı degıstırmenız ve tesısatı ehlıyetlı bır elektrık ustasına elden gecırmenız ıyı olacaktır.

saygılar

Huzur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba. 3 katlı çift daireli apartmanın giriş katında oturuyorum. Bina 1976 da yapılmış . Altı daireli apartmanda ki 6 adet elektrik sayacı, apartmana giriş boşluğunda benim duvarımda. 3. kat komşu elektrikli su ısıtıcı kullanıyor, çeşmesini açınca onda değil benim evimin içinde zırlama sesi duyuluyor. Felaket boyutta bir ses. Ben taşınalı 1 yıl oldu. 3 yıl önce saatler dijitale çevrilmiş. Diğer komşularda fazladan bir elektrikli alet kullanınca çeşitli tınlarda gürültü geliyor duvardan. Oturma odamızda duyuluyor en çok. Zaten küçük bir ev. Hadi biz idare ediyoruzda Ağustosta ikizlerim dünyaya gelecek nasıl uyuyacaklar bu seste bebekler. Elektrik sayac kutuları bir panonun içinde dışarda ancak duvarımın içine monte edilmiş buda ayrıca tehlike oluşturur diye düşünüyorum. Tedaşa telefon edince başından savıyor. Tedaşın anlaşmalı olduğu elektrikçiler var deniyor, isim sorunca vermiyorlar. Arkadaşlar ne yapmalıyım ? Mahkeme mi açayım ? Panoyu duvardan kaldırtmak istiyorum. Bodruma inen merdiven duvarına monte etsinler olabilir mi ? Bu ev için kredi çektim 4 yıl daha borcunu ödicem. Acil yardım ..

Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Huzur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba. 3 katlı çift daireli apartmanın giriş katında oturuyorum. Bina 1976 da yapılmış . Altı daireli apartmanda ki 6 adet elektrik sayacı, apartmana giriş boşluğunda benim duvarımda. 3. kat komşu elektrikli su ısıtıcı kullanıyor, çeşmesini açınca onda değil benim evimin içinde zırlama sesi duyuluyor. Felaket boyutta bir ses. Ben taşınalı 1 yıl oldu. 3 yıl önce saatler dijitale çevrilmiş. Diğer komşularda fazladan bir elektrikli alet kullanınca çeşitli tınlarda gürültü geliyor duvardan. Oturma odamızda duyuluyor en çok. Zaten küçük bir ev. Hadi biz idare ediyoruzda Ağustosta ikizlerim dünyaya gelecek nasıl uyuyacaklar bu seste bebekler. Elektrik sayac kutuları bir panonun içinde dışarda ancak duvarımın içine monte edilmiş buda ayrıca tehlike oluşturur diye düşünüyorum. Tedaşa telefon edince başından savıyor. Tedaşın anlaşmalı olduğu elektrikçiler var deniyor, isim sorunca vermiyorlar. Arkadaşlar ne yapmalıyım ? Mahkeme mi açayım ? Panoyu duvardan kaldırtmak istiyorum. Bodruma inen merdiven duvarına monte etsinler olabilir mi ? Bu ev için kredi çektim 4 yıl daha borcunu ödicem. Acil yardım ..
    Sn Huzur
    Sorununuzu Legal yoldan çözebilmek için apartman yöneticiniz ile görüşmeniz gerekir. Binanız eski olduğundan tesisat ve şalt malzemede muhtemelen eskidir. TEDAŞ sadece sayaçları dijitale çeviriyor. Yöneticinize elektrik tesisatının ve sigortaların çok eski olduğunu,elektrik panosunun komple elden geçmesi gerektiğini söyleyin. Bina girişine 300mA (yangın koruma) Kaçak akım rölesi taklması gerektiğini olası bir yangında bu röle takılmadığı için yönetici olarak sorumlu olacağını hatırlatın,aynı şekilde topraklama tesisatının da kontrol edilmesi gerektiğini söyleyin. Pano yerinin değiştirilmesi çok zor ve zahmetli bir olay proje revizyonu da gerektirir bu ihtimali pek düşünmeyin.
    Yönetici toplantı yaparak durumun önemini kat maliklerine anlatarak gerekli düzenlemelerin yapılabilinmesi için oylamaya sunmalıdır. İşiniz biraz zor kolay gelsin...

Huzur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teknikadam_41 ' e hitaben
    Arkadaşım cevabını az önce yeni okudum. Teşekkür ederim kardeşim cevap yazdığın için. Bursa da oturuyorum. Tedaş ile anlaşması olan elektrikçilerden ikisini dün kartını aldım. Bir tanesini aradım geldi baktı dediki sayaçlar elektronik yeni ancak kablolar yirmi yıllık çok eski. Birbirine değiyor onlar ses yapıyor dedi. Önce daire başı 250 sonra 175-TL ye inerek kabloları değişeceğini söyledi. Yangın konusu geçmedi ama dediğin gibi " Bina girişine 300mA (yangın koruma) Kaçak akım rölesi taklması gerektiğini olası bir yangında bu röle takılmadığı için yöneticiye sorumlu olacağını hatırlatıp,aynı şekilde topraklama tesisatının da kontrol edilmesi gerektiğini söyleyeceğim. " Umarım kablolar değişince bu gürültü işkencesinden kurtuluruz. Bir daha yıllarca olmaz. Cevap için teşekkür ederim.

Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Huzur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teknikadam_41 ' e hitaben
    Arkadaşım cevabını az önce yeni okudum. Teşekkür ederim kardeşim cevap yazdığın için. Bursa da oturuyorum. Tedaş ile anlaşması olan elektrikçilerden ikisini dün kartını aldım. Bir tanesini aradım geldi baktı dediki sayaçlar elektronik yeni ancak kablolar yirmi yıllık çok eski. Birbirine değiyor onlar ses yapıyor dedi. Önce daire başı 250 sonra 175-TL ye inerek kabloları değişeceğini söyledi. Yangın konusu geçmedi ama dediğin gibi " Bina girişine 300mA (yangın koruma) Kaçak akım rölesi taklması gerektiğini olası bir yangında bu röle takılmadığı için yöneticiye sorumlu olacağını hatırlatıp,aynı şekilde topraklama tesisatının da kontrol edilmesi gerektiğini söyleyeceğim. " Umarım kablolar değişince bu gürültü işkencesinden kurtuluruz. Bir daha yıllarca olmaz. Cevap için teşekkür ederim.
    Sn Huzur
    Daire içi elektrik tesisatını da yenilettikten sonra daire içi sigorta panosuna 30mA kaçak akım rölesi (Hayat koruma) taktırtınız. Bu can güvenliğiniz için gereklidir. Ağustos ayında bebekleriniz dünyaya gelecekmiş Allah nasip ederse şimdiden hayırlı olsun Allah analı babalı büyütmek nasip etsin. Çok eski tesisatlarda prizler anahtar seviyesindeydi eğer öyle değilde aşağıda ise prizlere çocuk koruması takmayı unutmayınız.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler