User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
13 sonuçtan 11 ile 13 arası
Şu an Yüksek Gerilim kategorisindeki nötr iltkeninin kesiti faz'a göre neden düşük? isimli konuyu okuyorsunuz.
    sevecenxxl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kablolarda nötrün ince olması genel kullanım şekli ve bağlantı prensibi ile alakalıdır. enerji iletim hatlarında havai hatlarda her 3 direkte ve hat sonunda nötr toprakla irtibatlandırılarak işletme topraklaması yapılır.yeraltı AG şebekelerinde ise her baksta işletme topraklaması vardır.Dağıtım panolarında da işletme topraklaması yapılması uygundur.Bu sebeple ohm kanununa göre eşit olan giren ve çıkan akımlardan dönüş akımı yani nötr üzerinden geçen akım toprakla bölüşmüş olur. bu sebeple nötr iletkeni incedir sayın arkadaşım.tabiki sen duruma özel bir bağlantı yapacak isen hariçten nötr iletkeni çekebilirsin.

ege35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yaman9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sonuçta konut içinde tek faz kullanılıyor. Şöyle düşünün 12 katlı bir konutunuz var. 0-4 katları ve ortak aydınlatma L1'den, 5-8 katlar ve asansör L2'den, 9-12 Katlar ve hidrofor L3 fazından beslenirse (aydınlatma,hidrofor,asansör ve diğer ortak kullanımlar farklı fazlara da dağıtılabilirdi) sonuçta tam olmasada yarı dengeli bir yüklenme olacaktır. Bu yüzden nötr iletkeninin faz iletkenleri kadar büyük olmasına gerek olmayabilir.
    dengeli yükleme teori için geçerlidir,pratikte dengeli yüklemek mümkün olamadığı için (nötür hatlarının çok ısınmaya şahit oldum),nötür iletgeni enaz faz iletgeni kadar olmalı,teoriye göre dengeli besleme için geçerli,ama neyazıkki uygulamada hiçde öyle olmuyor akadaşa katılıyorum,tek faz besleme,trifaze besleme hiç farketmiyor.

odesya2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    0
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

merhaba

merhaba, RST fazları hepimizinde bildiği üzere aralarında 120 derece faz farkı olan birer sinüsdürler, her üç fazdan akacak akımları 20 ms lik bir peryot için çizersek (harmoniksiz tam sinüs olduklarını düşünelim ve zamanın herhangi bir anında anlık faz akımlarını toplarsak her defasında sıfır elde ederiz, b u sonuç bize dengeli ve harmonik akımları oluşturmayacak yüklerde nötür hattan akım akmayacağını gösterir. dengesiz yüklerde ise dengesizlik farkı kadar nötrden akım akar. ve bu akım hiç bir zaman bir fazdan akan akım değerini geçmez hatta ulaşamaz bile

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler