User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Yüksek Gerilim kategorisindeki Orta Gerilim 31,5kV dağıtım hattında faz sırası sorunu? Hatayı bulamadık? isimli konuyu okuyorsunuz.
    DinTOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Orta Gerilim 31,5kV dağıtım hattında faz sırası sorunu? Hatayı bulamadık?

Mevcutta tek giriş ve çift çıkış bir direk üzerinden yapılıyordu biz bu direği sökerek yerine direğe yakın bulunan görev yapmayan trafo binasına giriş yaparak iki adet ayrı çıkış almak istedik, binayı hazırladık çıkışları verdik. Fotoğrafı koydum.

http://imageshack.us/photo/my-images...shatasrst.png/

Mevcut durumda 1 ve 2 nolu çıkışlara ayrı ayrı görünen faz sırasıyla enerji veriliyor herşey gayet normal.

Yeni durumda 1 nolu çıkışı açıp sadece 2 nolu çıkıştan enerji gönderdik Firma1 mevcutta RST sırası ile enerji alırken yönü düzgündü, fakat şu an enerji soldan geliyor ve hattın faz sırası TSR oldu biz de bunu dikkate alarak Firma1 in XLPE kablolarını T ve R sini yer değiştirdik, yani fazlar aynı kabloda bağlı kaldı.
    LAKİN 2 nolu çıkışı enerjilendirdiğimiz an gördük ki Firma1 de tüm motorlar ters döndü. Firma1 nin bağlantılarını mevcut hale getirdik sorun çözüldü. Şaşırdığımız bir durum. Yeni durumda mevcut bağlantıyı yaptık

Firma2 de ise hiçbir ters dönüş yok.

Ayrıca binanın 1 nolu çıkışını da TSR sırası ile çıkışa yansıttık ki ring çakışmasın diye. Fakat deneyemedik kesici patladı.

* Motorlar mevcut bağlantı ile neden ters dönmedi?
    * Şu an bu hattın 2 nolu çıkını açıp 1 nolu çıkışına elektrik versek Firma1 ve Firma2 motorları ters döner mi?

Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DinTOR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mevcutta tek giriş ve çift çıkış bir direk üzerinden yapılıyordu biz bu direği sökerek yerine direğe yakın bulunan görev yapmayan trafo binasına giriş yaparak iki adet ayrı çıkış almak istedik, binayı hazırladık çıkışları verdik. Fotoğrafı koydum.

http://imageshack.us/photo/my-images...shatasrst.png/

Mevcut durumda 1 ve 2 nolu çıkışlara ayrı ayrı görünen faz sırasıyla enerji veriliyor herşey gayet normal.

Yeni durumda 1 nolu çıkışı açıp sadece 2 nolu çıkıştan enerji gönderdik Firma1 mevcutta RST sırası ile enerji alırken yönü düzgündü, fakat şu an enerji soldan geliyor ve hattın faz sırası TSR oldu biz de bunu dikkate alarak Firma1 in XLPE kablolarını T ve R sini yer değiştirdik, yani fazlar aynı kabloda bağlı kaldı.
    LAKİN 2 nolu çıkışı enerjilendirdiğimiz an gördük ki Firma1 de tüm motorlar ters döndü. Firma1 nin bağlantılarını mevcut hale getirdik sorun çözüldü. Şaşırdığımız bir durum. Yeni durumda mevcut bağlantıyı yaptık

Firma2 de ise hiçbir ters dönüş yok.

Ayrıca binanın 1 nolu çıkışını da TSR sırası ile çıkışa yansıttık ki ring çakışmasın diye. Fakat deneyemedik kesici patladı.

* Motorlar mevcut bağlantı ile neden ters dönmedi?
    * Şu an bu hattın 2 nolu çıkını açıp 1 nolu çıkışına elektrik versek Firma1 ve Firma2 motorları ters döner mi?
    AG'de motor yönlerinin aynı olması fazların karşılıklı olması anlamına gelmez. Örnek vereyim;
    Siz faz sırasını..............R-S-T yaparsınız A.G.'de motorlar sağa döner.
    İki fazı yer değiştirirsiniz R-T-S yaparsınız A.G.'de motorlar sola döner.Son duruma göre tekrar
    iki fazı yer değiştirirsiniz S-T-R yaparsınız A.G.'de motorlar yine sağa döner. Ancak faz sırası R-S-T değildir yani motor yönleri aynı ringi kapatalım derseniz kısa devre yapmış olursunuz.

Yapmanız gerekenler;
    1-Enerjiyi komple kesip R.M.U'da yani 1 ve 2 no'lu kesicilerin bulunduğu merkezde her iki koldan gelen fazların kesici girişlerinde aynı ana barada buluştuklarına emin olmak.
    2-İlk işlemden emin olunduktan sonra firma 1 ve firma 2'ye ait trafo A.G'lerinde motor yönlerine bakarak terslik varsa Trafonun O.G. giriş XLPE kablolarının yerini değiştirerek çözmelisiniz.

Meslektaşlarımın ring şebeke işletmesinde düştükleri en büyük yanılgı sistemi açık devre çalıştırmalarıdır. Ring şebekeler kapalı devre çalıştırılır nedeni de şudur; olası arızada trafoların enerjisiz kalmadan çalışmasına devam etmesi içindir. Bunun sağlanması için sellektivitede yön tayini yapılıp sekonder röle ayarlarının buna göre yapılması gerekir.

Kolay gelsin...

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Teknikadam_41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    AG'de motor yönlerinin aynı olması fazların karşılıklı olması anlamına gelmez. Örnek vereyim;
    Siz faz sırasını..............R-S-T yaparsınız A.G.'de motorlar sağa döner.
    İki fazı yer değiştirirsiniz R-T-S yaparsınız A.G.'de motorlar sola döner.Son duruma göre tekrar
    iki fazı yer değiştirirsiniz S-T-R yaparsınız A.G.'de motorlar yine sağa döner. Ancak faz sırası R-S-T değildir yani motor yönleri aynı ringi kapatalım derseniz kısa devre yapmış olursunuz.

Yapmanız gerekenler;
    1-Enerjiyi komple kesip R.M.U'da yani 1 ve 2 no'lu kesicilerin bulunduğu merkezde her iki koldan gelen fazların kesici girişlerinde aynı ana barada buluştuklarına emin olmak.
    2-İlk işlemden emin olunduktan sonra firma 1 ve firma 2'ye ait trafo A.G'lerinde motor yönlerine bakarak terslik varsa Trafonun O.G. giriş XLPE kablolarının yerini değiştirerek çözmelisiniz.

Meslektaşlarımın ring şebeke işletmesinde düştükleri en büyük yanılgı sistemi açık devre çalıştırmalarıdır. Ring şebekeler kapalı devre çalıştırılır nedeni de şudur; olası arızada trafoların enerjisiz kalmadan çalışmasına devam etmesi içindir. Bunun sağlanması için sellektivitede yön tayini yapılıp sekonder röle ayarlarının buna göre yapılması gerekir.

Kolay gelsin...
    Hakan Bey, Teşekkürler,

1 de yazmış olduğunuzu en başta yapıp kontrol etmiştim yani şu an 2 nolu koldan çıkarak 1 nolu kola kadar olan tüm hat incelendi. 2 noludan kabulen RST olarak gönderdiğimiz iletkenlerde R ile T yer değiştirerek 1 noluya geldi, bizde binada gerekli düzenlemeyi yaparak binanın girişindeki fazlarla aynı baraya bağladık. Şu an 1 noluda kesiciler ve ayrıcıklar açık. (binalar eski tip)

2 de yazmış olduğunuzu da uyguladık, şu an firmalar normal dönüşü ile seyrediyor.

Fakat 1 nolu çıkışı kapatamadık yani 2 yi açıp 1 den beslersek ters dönermi bilemiyorum.

Biz aslında çok basit düz mantıkla iletkenleri takip edip ilk halinde aldığı fazlara bağlamıştık firmaları yani elektriği yukarıdan veriyorken aşağıdan verdik giden iletkenlerden solda olan sağa sağda olan sola döndü, bizde XLPE kablolarını daha önce aldığı faza denk getirerek bağladık ancak ters döndü !?! Mevcut durumuna getirdiğimiz anda motorlar düzeldi.

Hata olma ihtimali yok, defalarca yerinde kontrol ettik tüm hattın fotoğraflarını çektik, durdurucu ve branşman direklerinin fotoğraflarını da çektik atlamalarda sorun yok. Zaten ilk halde iletkenler binaya giriş yapmadan direkt gidiyordu.

Aynı faza denk getirmemize rağmen motorlar neden ters döndü? Ayrıca biz orta faz ile ilgilenmedik ortalar hep aynı S sadece değişen yan iletkenler için XLPE değiştirmiştik.

Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazdıklarımı tam olarak anlamadığınızı görüyorum. Benim 1 numarada bahsettiğim olay şu; 1-) R.M.U'da 1 ve 2 no'lu kesicilerin besleme fazları aynı baralarda mı birleşiyor bunu kontrol edin dedim. Yani ring tamamlandığında kısa devre olmamasını sağlayın diyorum. Bunu yapabilmek için enerjiyi komple kesip faz'lara birer birer enerji vererek (Düşük voltaj olabilir) dönüşlerini kontrol etmeniz gerekir. Bu işlemin sonunda her iki kesiciyide kapatıp ringi kapalı şekilde enerji vermeniz gerekir. Siz ise bana 1 numaradaki açıklamalarınız zaten yaptık ama ringi kapatamadık diyorsunuz bu büyük bir çelişki !
    2-) Ringi kapalı olarak enerji verdikten sonra her iki trafonun AG tarafında motor dönüş yönlerine bakıp ters yöne dönüş varsa trafonun o.g. girişinde fazların yerini değiştirin.

Bu iki işlemi uyguladığınızda herşey normale dönecektir problem yaşamanız imkansızdır.

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hattı gözle takip ettik lakin düşük voltajda enerji vermedik bu şekilde karar kıldık, enerjiyi kesmeden faz sırası kalemiyle ölçüm yapmaya çalışacağım firmanın birinde giriş hücre ledlerinin altına 6 volt civarı çıkış veren çıkışlar koymuşlar oradan ölçebileceğimi tahmin ediyorum. (R.M.U. neyin kısaltması)

1 ve 2 numaralı kolların iletken kalınlıkları farklı 266 ve 3/0 iletken var ikisini birleştirdiğim taktirde zayıf iletkene daha çok yüklenileceğini zannediyorum. O yüzden birleştirmedim, sizce birleştirmeli miyim?

Sorunun çözümü konusunu anladım fakat sorunun sebebini anlamadım, teoriye uymuyor, bana neden bu bağlantıları yaptığımda ters döndüğünü izah edebilirmisiniz? Hata mı yaptım acaba ?

Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DinTOR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hattı gözle takip ettik lakin düşük voltajda enerji vermedik bu şekilde karar kıldık, enerjiyi kesmeden faz sırası kalemiyle ölçüm yapmaya çalışacağım firmanın birinde giriş hücre ledlerinin altına 6 volt civarı çıkış veren çıkışlar koymuşlar oradan ölçebileceğimi tahmin ediyorum. (R.M.U. neyin kısaltması)

1 ve 2 numaralı kolların iletken kalınlıkları farklı 266 ve 3/0 iletken var ikisini birleştirdiğim taktirde zayıf iletkene daha çok yüklenileceğini zannediyorum. O yüzden birleştirmedim, sizce birleştirmeli miyim?

Sorunun çözümü konusunu anladım fakat sorunun sebebini anlamadım, teoriye uymuyor, bana neden bu bağlantıları yaptığımda ters döndüğünü izah edebilirmisiniz? Hata mı yaptım acaba ?

Modüler kesicili çıkış hücrelerinin bazılarında faz sırası kontrolü için uçlar vardır bunların fazlar arası 300V verdiklerini biliyorum. R.M.U (Ring Main Unit) yani ring merkez ünitesi yani kesici-1 ve kesici-2'ninde içinde bulunduğu merkezi birim.
    Ring şebekelerde kol kesitleri her iki taraftan da en uzun (en kritik) besleme şekli düşünülerek belirlenir. Bu şekilde tasarlanmayan bir ring şebekenin zaten işlevselliği olamaz. Ring şebekeler normalde kapalı her noktasında enerji olacak şekilde çalışmalıdır. 1 numara ile açıkladıklarımı enerjinin tamamını kesip düşük voltaj vererek yapmanız daha sağlıklı olacaktır. R.M.U'da kesici-1 ve 2 girişlerinin aynı fazlarda olduğuna emin olunması gerekir. Bunu sağladıktan sonra isterseniz tek yönden de besleme yapabilirsiniz.
    Sorunun sebebini önceki mesajımda belirttim döner yönün aynı olması faz sıralarının aynı olduğu anlamına gelmez;
    1.Durum R - S - T dönüş yönü saat yönü
    2.Durum R - T - S dönüş yönü saat yönü tersi (iki fazın yeri değişti)
    3.Durum S - T - R dönüş yönü saat yönü (iki fazın yeri yeniden değişti)
    Gördüğünüz gibi 1. ve 3. durumlarda motorlar aynı yönde dönmesine rağmen faz sıraları tamamen farklıdır motor yönü aynı diye ringi kapatırsanız üç faz kısadevre etmiş olursunuz.

Son kez ve tekrar söylüyorum ring kapalı iken fazlar çakışmayacak şekilde RMU ana merkezden fazlar eşleştirilmeli ondan sonra AG'de motorlar ters dönüyorsa o trafonun o.g. girişinden iki fazın yeri değiştirilmelidir.

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Modüler kesicili çıkış hücrelerinin bazılarında faz sırası kontrolü için uçlar vardır bunların fazlar arası 300V verdiklerini biliyorum. R.M.U (Ring Main Unit) yani ring merkez ünitesi yani kesici-1 ve kesici-2'ninde içinde bulunduğu merkezi birim.
    Ring şebekelerde kol kesitleri her iki taraftan da en uzun (en kritik) besleme şekli düşünülerek belirlenir. Bu şekilde tasarlanmayan bir ring şebekenin zaten işlevselliği olamaz. Ring şebekeler normalde kapalı her noktasında enerji olacak şekilde çalışmalıdır. 1 numara ile açıkladıklarımı enerjinin tamamını kesip düşük voltaj vererek yapmanız daha sağlıklı olacaktır. R.M.U'da kesici-1 ve 2 girişlerinin aynı fazlarda olduğuna emin olunması gerekir. Bunu sağladıktan sonra isterseniz tek yönden de besleme yapabilirsiniz.
    Sorunun sebebini önceki mesajımda belirttim döner yönün aynı olması faz sıralarının aynı olduğu anlamına gelmez;
    1.Durum R - S - T dönüş yönü saat yönü
    2.Durum R - T - S dönüş yönü saat yönü tersi (iki fazın yeri değişti)
    3.Durum S - T - R dönüş yönü saat yönü (iki fazın yeri yeniden değişti)
    Gördüğünüz gibi 1. ve 3. durumlarda motorlar aynı yönde dönmesine rağmen faz sıraları tamamen farklıdır motor yönü aynı diye ringi kapatırsanız üç faz kısadevre etmiş olursunuz.

Son kez ve tekrar söylüyorum ring kapalı iken fazlar çakışmayacak şekilde RMU ana merkezden fazlar eşleştirilmeli ondan sonra AG'de motorlar ters dönüyorsa o trafonun o.g. girişinden iki fazın yeri değiştirilmelidir.
    Teşekkür ederim,

Son yazdığınızı uygulayacağız o konuda sorun kalmadı. R.M.U. da sorunu yazdığınız şekilde düzelteceğiz.

Bu R - S - T meselesi konusunda da yazdıklarınıza tamamıyla katılıyorum fakat anlatmak istediğim sorun bu değil,
    2. ve 3. durumda yazdığınıza dikkatinizi çekeyim;
    Burada;
    R-T-S sıralı iletkenlerle olarak beslenen bir firmaya
    S-T-R olarak enerji verirseniz firmanın motorlarınızın ters döneceği aşikar

İlk mesajda yaptığımız işlemde;
    ilk durumda Firma 2 grubunun beslenme yönünü RTS olarak kabul edersek
    ikinci durum Firma 2 nin besleme yönü STR olması gerekiyor (çünkü ortadaki faz da değişiklik yapmıyorum)
    bende böyle olacağını düşünerek R ile S iletkenine bağlanan XLPE kablo bağlantılarının yerini değiştirdim.
    Bu işlem sonrası elektrik verince motorlar ters döndü, sayaçlar faz sırası ters hatası verdi.
    XLPE leri tekrar aynı yerine bağlatmak zorunda kaldım. Böyle yapınca düzeldi.

Burada benim hala anlamıdığım bir nokta mı var?

Konular
    96
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Belli ki faz sırası tespitleriniz hatalı. Ring kapalı halde RMU'da kesici-1 ve 2 girişlerinda faz eşleştirilmeleri yapılmadığı sürece ring üzerinde bahsettiğiniz manevralarda faz sırası karışıklığı olması normaldir. Bahsettiğim 2 uygulamayı gerçekleştirirseniz birdaha problem yaşamazsınız. RMU'da fazların eşleştirilmesi çok önemlidir, gerçekleştirilmesi de test ve icraat açısından biraz zahmet isteyen bir uygulamadır.

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Belli ki faz sırası tespitleriniz hatalı. Ring kapalı halde RMU'da kesici-1 ve 2 girişlerinda faz eşleştirilmeleri yapılmadığı sürece ring üzerinde bahsettiğiniz manevralarda faz sırası karışıklığı olması normaldir. Bahsettiğim 2 uygulamayı gerçekleştirirseniz birdaha problem yaşamazsınız. RMU'da fazların eşleştirilmesi çok önemlidir, gerçekleştirilmesi de test ve icraat açısından biraz zahmet isteyen bir uygulamadır.
    Teşekkür ederim Hakan bey, sizin gibi mühendislere çok ihtiyaç var... Bana bu ve bundan önceki yardımlarınız için size minnettarım. Hayırlı işler dilerim.

Konular
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet Üstad hata varmış, arada bir binanın çıkış renkleri beni defalarca ters köşe etmiş bara renkleri farklı olunca gözüm yanılmış. Şimdi herşey teorisinde olduğu gibi, fakat bu olay bende ölçmenin mühendislikteki önemli yerini pekiştirdi.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler