Dijital fotoğraf makineleri, kompakt ve refleks (SLR) olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır. Hatta bu ayrıma yarı-profesyonel sınıfını da ekleyebiliriz. Kompakt makinelerin en önemli avantajı, küçük yapıları sayesinde istediğiniz an yanınızda taşıyabiliyor olmanızdır. Refleks (SLR) makineler içlerindeki mekanik aksam, büyük algılayıcı ve büyük değişebilir objektifler sebebiyle ebat olarak daha büyüktür.

Bu kategorilerde özellik farklılıkları gün geçtikçe azalıyor. Özellikle dijital fotoğrafçılık dünyasında yazılımsal geliştirmeler avuç içine sığabilen minik modellerden en gelişmiş SLR´lere kadar tüm modellere ekleniyor. Örneğin gülümseme, göz kırpma yakalama veya yüksek hızlı video kaydı gibi özellikler artık hemen hemen tüm modellerde bulunabiliyor.

Refleks makinelerin büyük boyutlarda oluşunun kuşkusuz birçok avantajı var. Öncelikle bu modellerin görüntü algılayıcıları kompakt modellere göre daha büyüktür. Objektifleri de daha büyük olduğundan SLR modeller çok daha fazla ışık alırlar. Ayrıca SLR makineler ağır olduklarından çekim sırasında el titremesi gibi problemler fark edilir derecede azalır. Manuel kontrolleri ve değişebilir objektifleriyle daha çok profesyonel çekim için kullanılırlar.

Kompakt fotoğraf makinelerinde ise bulunan birçok kullanıcı dostu çekim modları, otomatik odaklama, bas ve çek biçimindeki anı yakalama, verimli depolama alanı kullanımı gibi özellikler ise, özellikle yaşadıkları anları ölümsüzleştrimek ve kolayca paylaşmak isteyen kullanıcıların ilgisini cezbedecektir. Eğer amacınız cebinize sığacak bir model ile, zahmetsiz bir biçimde fotoğraf ve video çekmeye hazır olmak ise kompakt bir fotoğraf makinesini tercih edebilirsiniz.
Alıntıdır Cevapnedir