Bobinaj da Stator iletkenleri bir taraftan keski ile kesildikten sonra diğer taraftan levye veya önceden hazırlanmış yardımcı bir parça ile çıkartılır.

İletken sayısı tam olarak sayılır. Bobin grubu içerisinde ikaz sargıları bulunabilir. İkaz sargıları, ana alan sargılarına göre daha ince kesitli ve daha az sarımlıdır. İkaz sargıları da dikkatle sayılmalıdır. Bobinaj da Bobinler iki, üç, ve hatta dörtlü paralel gruplar halinde sarılmış olabilir.

Alternatörlerde oluk içerisinde oluşabilecek kısa devreler çıkış geriliminin dengesiz oluşmasına sebep olur. Bobinlerin çizilmeden oluk içerisine yerleştirilmeleri gerekir. Bunun için oluk kenarında metal çapaklar Resimde görüldüğü gibi ince bir eğe ile
temizlenmelidir

Bobinaj da Oluklar temizlendikten sonra olukların yalıtımı için presbant ölçüsü ve Resimde
görüldüğü gibi kalınlığı alınır.

Bobinaj da Ölçüsü alınan presbant oluk sayısı kadar kesilir. Stator oluklarına yerleştirilir.
Presbantların Kesilmesi
Ölçüsü alınan bobinlerin sarımına geçilir. Önce sarılacak iletkenin çapı sarılacak
alternatör için kontrol edilir. Bobin kenar sayısı kadar kalıp hazırlanarak sarım makarada yapılır. Bobinlerin sarımı
Sarılan bobinler özenle makaralardan çıkartılır. Kenarların dağılmaması için iletkenle bağlanır. Bobinlerin kalıplardan çıkarıldığı gibi oluklara yerleştirilmeleri gerekir.

Bobinaj da Çıkış geriliminin düşmemesi, iletkenlerin zarar görmemesi için iletkenler oluklara
itina ile yerleştirilir. Bobin grubu bölünerek oluklara yerleştirilir

Bobinaj da İletkenlerin çıkmaması için oluklara kapak yerleştirilir. Kapak buyu stator
kenarından iki-üç milimetre kadar dışarıya kadar olacak şekilde hazırlanır.

Bobinaj da Oluk içerisine yerleştirilen bobinler plastik çekiçle yardımıyla düzeltilir ve şekil verilir. Bobinlere kesinlikle metal cisimle vurulmaz.

Bobinaj da Bobin kenar sayısı kadar kalıp hazırlanarak sarım makarada yapılır. Bobinlerin sarımı Sarılan bobinler özenle makaralardan çıkartılır. Kenarların dağılmaması için iletkenle bağlanır. Bobinlerin kalıplardan çıkarıldığı gibi oluklara yerleştirilmeleri gerekir.