User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
19 sonuçtan 1 ile 10 arası
Şu an Off-Topic kategorisindeki KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMI isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  haslaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  24
  Konular
  7
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  SİZCE KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMI NASIL ÖNLENEBİLİR?Edited by: haslaman

  Benzer Konular
  Kaçak Akım Koruma Şalterleri
  Kaçak Akım Koruma Şalterleri ARKADAŞLAR; TOPRAKLAMA TESİSATININ VAZGEÇİLMEZ UNSURLARI OLAN KAÇAK AKIM RÖLELERİ, UYGULAMA ALANLARI VE KULLANIM ŞEKİLLERİ, BAĞLAMA YÖNTEMLERİ.....
  kaçak akım rölesi ile ilgili sorun
  kaçak akım rölesi ile ilgili sorun selamlar arkadaşlar .. dubleks bir evde her iki katta sigorta panosu var. her panoda 30mA kaçak akım rölesi mevcut. yağmurlu havada yakın çevreye...
  SORU: Kaçak Akım Rölesi
  SORU: Kaçak Akım Rölesi Ustalarım 2 kat artı birde küçükbir çatı katı olan bir binanın elektrik tesisatını değiştirdim. giriş kat çift daire yani ayrı ayrı kaçak akımları...
  kaçak akım rölesi ve sıfırlama
  kaçak akım rölesi ve sıfırlama Merhaba Arkadaşlar, 9. kattaki bir evin bina topraklaması yok. Sigorta kutusunda sıfırlama yapılmış. Kaçak akım rölesi koysak işe yararmı?...
  Kaçak cepler bugün susuyor
  Kaçak cepler bugün susuyor Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Genel Başkanı Murat Dursun, klonlanmış cep telefonlarının kapatılması işlemine...

 2. #2
  umitsaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2006
  Mesajlar
  278
  Konular
  25
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  Kaçak Elektrik Kullanımı TEDAŞ isterse bu önlenir.

  Bu konu ile ilgili onlarca kez bilirkişilik yaptım. TEDAŞ çok komik durumda malesef. Özel firma elemanları sayaçları okuyor. Sayacın kancası düşükse eleman TEDAŞ yönetimine bildiriyor. TEDAŞ yetkilisi gidip kaçak tutanağı düzenliyor. Sonra Elektrik Tarifeleri Yönetmeliğine göre vatandaştan para tahsil ediliyor. Sonra TEDAŞ hukuk müşavirliği savcılığa suç duyurusunda bulunuyor. Savcılık dava açıyor. Sonra mahkemece yapılan keşifler bilirkişi raporları vs devreye giriyor.

  Burada TEDAŞ’ın komikliği nerede derseniz. Bunlar

  1. Yukarıda açıkladığım olay maalesef kuş uçmaz kervan geçmez yolu suyu olmayan dağ başlarındaki köylerimizde oluyor. Çünkü buradaki vatandaşımız çaresiz güçsüz. Maalesef köylerimizde yaptığımız keşifler sırasında öyle acı şeyler gördüm ki biraz duygusal olan insan etkilenip ağlar.

   Vatandaşımızın yamalı pantolonu eskimiş yama yırtılmış yırtık yama tekrar yamanmış. Bu adamcağız inanın samimiyetle söylüyorum saf ve çok temiz. Hırsızlık bilmez maalesef TEDAŞ’ın iş bilmezliği sayesinde mahkemelerde sürünüyor.

   1984 yılına kadar ülkemizde köylerimizde elektrik bağlama işleri muhtarların denetiminde yaptırılıyordu. Muhtarlarımızda sayaç mühürlüme pensesi yok sayaç mühürsüz geçen onca senede kanca kendiliğinden düşebilir. Sayaçlar dışarıda her türlü müdahaleye açık niçin TEDAŞ SAYAÇLARI MÜHÜRLEMEDİ MÜHÜRLEME TUTANAĞI DÜZENLEMEDİ.

  2. Maalesef o kuş uçmaz kervan geçmez köydeki vatandaşımızı orada yaşayıp büyük şehirleri yaşanmaz yapan sorunlara katkıda bulunmadığı için kutlayacağımıza mahkemeye sevk ediyoruz. Bakın arkadaşlar TEDAŞ’ın mahalle trafolarında sokak aydınlatma sayacı var. Niye sadece sokak aydınlatmasını ölçüyorsun kardeşim TRAFODAN çekilen enerjinin tamamını ölçmüyorsun Sonra oradaki abone sayaçlarından okuduklarını topla % 5-6 kayıp koy ne kadar hırsızlık var belirle. Anormal durum varsa orayı abluka altına al.

  3. En basit hırsızlık kanca düşürerek yapılmaktadır. Yıllardır niye sayaç üreticilerine bu kadar basit bir kanca sistemi yaptırdınız. Elektronik sayaçlarda yaptırdığınız sistemi niye mekanik sayaçlarda yaptırmadınız.

  söyleyecek çok şey var ama uzun oldu.
  Ekli Resimler Ekli Resimler

 3. #3
  haslaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  24
  Konular
  7
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  paylaştıkların için teşekkür ediyorum.

 4. #4
  WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2004
  Mesajlar
  885
  Konular
  224
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  Ülkemizin durumunu bir nebze bize gösterdiğiniz için teşekkürler..

 5. #5
  Sönmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesajlar
  284
  Konular
  44
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  Her görüşe saygımız var. Ama biz Kaçak servisi çalışanları olarak okuduklarımıza çok üzüldük. Yukarıda belirtilen maddelere sırasıyla cevap vermek istedik.

  TEDAŞ birçok birimini özelleştiriyor. Endeks okuma, kesme-açma, sayaç bakım, arıza bakım,.. gibi servisler TEDAŞ kontrolünde özel şirketlerle devredildi. Kaçak servisi haricinde arazide çalışan kurum personeli yok denecek hadde geldi. Kaçak servisinde çalışan personel sayısı 250 bin nüfuslu bir şehir için en fazla 5 kişi ki bunların 3 tanesi bugün yarın emekli olur. Dolayısıyla kaçak tespitlerine genel olarak ihbar üzerine gidebiliyoruz.

  TEDAŞ'ın kaçak elektrik kullananlara ilişkin tahakkuk ettirdiği fatura tutarı söz konusu şahısların TEDAŞ'a verdiği zararının onda biri bile değil. Amaç zararı tahakkuk ettirmek.

  TEDAŞ kaçağı tahakkuk ettiremediği sürece bunun faturası vatandaşa elektriğe zam olarak geri dönüyor. Eninde sonunda dürüst vatandaş çekiyor acısını.

  Dürüst vatandaşa bir örnek (Bunun gibi dürüst çok insan var):
  Karnı aç geziyor ve elektrik faturasını ödeyemediği için karanlıkta yaşıyor senelerce. Hem de şehrin göbeğinde. Seneler sonra mahallesinde komşularından Ramazanda toplanan paralarla adamcağız gelip ödeyebiliyor. Var böyle güzel insanlar. Bu insanlar fakirim diye hırsızlık yapma hakkını kendinde görmüyor. Allah kimseye böyle bir hak vermemiş. Zaten bir de tutanak tuttuğumuz şahsa asla sen hırsızsın demedik. Bunun kararını bu dünyada Savcılar, ahirette Allah verecektir. Bizim ne haddimize. Biz ancak zararımızı tahsil ederiz. Gerisi adalete ve Hakka kalmış.


  TEDAŞ'ın yaptığı kaçak tespitlerinde elektrik sayacının mühürleme belgesi olmazsa olmaz denecek kadar en önemli belgedir. O olmazsa dava sonucu da TEDAŞ aleyhine oluyor.

  Özelleştirme kapsamında bulunan TEDAŞ sokak aydınlatmalarına elektrik sayacı koyuyor. Çünkü 2003 yılından beri sokak aydınlatmaları devlete (Belediyelere, özel idareye) fatura ediliyor. Devlet bu faturaları ödeyemiyor. Borcu her geçen yıl katlanarak artıyor. Milyonlarca Yeni Türk Lirası borçları var şimdi. Yarın bu meblağ katrilyonlarca YTL olacaktır. Bir düşünün özelleştirme olduktan sonra halimiz ne olacak? Şimdi devletin devlete borcu var. Kendi içinde hallediyor. Yarın bu borçlar kimlere nasıl ödenecek?

  TEDAŞ dağıtım trafolarına birer sayaç takmayı istiyor. Bu yıllar yılı düşünülen bir proje. Ama bunu yapabilecek mali gücü yok. Onlardan da önce TEDAŞ ödenek azlığından yeni enerji nakil hatları tesis edemiyor, eski tesislerine bakım onarım yapamıyor. Yapabilse bile bu yapılmayı bekleyen işlerin yanında solda sıfır kalıyor.

  Kaçak elektrik konusu oldukça geniş bir konudur. Halk arasında kaçak elektrik olarak bilinir ama biz "Kayıp-Kaçak Elektrik" diyoruz. Dağıtım sistemimizde kaybolan enerjinin miktarı kaçak olarak çalınan enerji mikrarından daha da fazladır.

  Kayıp enerjinin sebebi yenilenemeyen dağıtım şebekesidir. Bırakın yeni tesisler kurarak kaybı önlemeyi elimizde hali hazırda bulunan dağıtım şebekesinin bakıma alınması bile dünya kadar para.

  TEDAŞ çok kar eden bir kuruluştur. Ama ne yazık ki ödenek yetersiz. Biz napalım.

  Bir çok konuda bürokrasi yapılması gereken işleri zorlaştırıyor, bazen çıkmaza sokuyor.

  Mekanik sayaçlarıda bulunan gerilim kancası, sayaç ayar istasyonlarında sayacın test aşamasında kullanılıyor. Elektrik sayaçlarının olmazsa olmazıdır kanca da. Bunun başka şekilde montajı mümkündür. Ama bazı şeyler zamanla anlaşılıyor. Zamanla düzene oturuyor. Son yıllarda bu şekilde olan bütün sayaçların kancaları başlıksız vidalarla değiştirildi.

  Kaçak yöntemleri türlü türlüdür. Tek kaçak kullanım şekli kanca düşürmek değildir. Burada kaçak nasıl yapılır tarif edilmez zaten ama onlarca yöntemi var bu işin. Şu anda kimbilir kaç çeşit yeni yöntem daha icat edildi de bilmiyoruz.

  Yüklenici firma personeli de bizi temsil ediyor. Onların görevleri arasında kaçak şüphesi olan yerleri bize bildirmek vardır. Bu çok normaldir. Yüklenici her ay düzenli olarak abone sayaçlarını görebilir. Biz fabrikaları izleriz. Sanmayın ki sabahtan akşama oturuyoruz. Hergün anlarca büyük güçte sanayi tesisini kontrole gidiyoruz. Bunlardan kaçak yakaladığımız hiç mi olmuyor. Müşterinin gücü (kW) büyük olunca fatura da gücüne göre çıkartılır. Biz keyfi fatura da düzenleyemeyiz. Müfettişlerimiz var devamlı takip ediliyor yaptıklarımız.

  Mekanik sayaçlarda kaçak elektrik kullanımı kolayca genelde de ilk bakışta tespit ediliyor. Çünkü mekanik sayacın içini dışını herşeyini biliyoruz. Söz konusu dijital sayaç oldu mu bulabilene helal olsun. Dijital sayaç kapalı bir kutu içinde ne var belli değil.
  Elimizde sadece bir avometre, kameralı bir cep telefonu, bir de kontrol kalemi var. Bu aletlerle de dijital sayacın ancak pulse sayısına bakarak kaçak tespiti yapabiliyoruz. Gücümüz buna yetiyor. Keşke teknelojik yeniliklerden TEDAŞ personelleri de faydalansa da daha verimli çalışabilsek.

  İmkanlar elverdiği sürece kaçak servisi personelleri olarak görevimizi dürüst insanların haklarını korumak adına canımız pahasına yapıyoruz ama sonucunda kötü adam hep biz oluyoruz.

  Canımız pahasına diyorum, çünkü yerine göre bizler bu görevi yerine getirdiğimiz sırada ölümlerden dönüyoruz. Tehdit ediliyor, türlü iftiralara uğruyoruz. Biz bu haksız eleştirileri kulak ardı edip var gücümüzle dürüst bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz ve edeceğiz.

  Herşey göründüğü gibi değildir. Ne insanlar var acıyıp para yardımı yapıyorsun ama acınacak görüntüdeki adamın banka hesapları Sabancının banka hesaplarını bile geçiyor.

  Yardım sever bir insanın aldığı markalı güzel bir elbise ile aramızda dolaşan zengin görünümünde ne insanlar var. Bu zengin dersin ama adamın eve bir dilim ekmek götürecek yada çocuğuna ilaç alacak parası yoktur. Hiçbiriniz anlamazsınız o kişinin bir kuruşu bile yoktur. Otobüse kaç lira verecek, bugün kaç tane ekmek yerse yarına kaç lira artacak ve o para ne kadar daha idare edecek onu. Hep hesaplarlar ama bir kişi de bile borçları yoktur, bir kişinin bile hakkını gasbetmezler. Yoksulluklarının farkında bile değillerdir. Kendi hallerini görmez konu komşunun yardımına koşarlar dahası. Ben bizzat tanıyorum böylelerini. Asla da aklımdan çıkmıyorlar. Hep aklımda o insanlar. Bu anlattığım kimselerden bir mahalle dosu var ve hiç biri de kaçak elektrik kullanmıyor.

  Bu mahalleye borçlarından dolayı elektrik kesmeye giriyoruz hiç biri itiraz etmiyor. Ramazan ayında yada Denizfeneri gibi dernekler var ordan burdan bulup ödeyebiliyorlar borçlarını. Ama borcunu ödemediği sürece kesinlikle elektrik kullanmıyorlar.

  Bu iş vicdan işidir. Ne fakir ne zengin farketmez. Allah katında herkes bir. Yarın ahirette "Sen fakir yaşadın, bu nedenle hırsızlık, dolandırıcılık vb. yaptın. Geç Cennete" demezler heralde hiç kimseye.

  Eğer çevrenizde fakir insanlar varsa yardım edin. Kazancınızı onlarla paylaşın. Hem daha mutlu olursunuz o insanları memnun ettikçe. Onlara acıyacağınıza onlara bir kardeş, bir ana, baba olun. Seyretmeyin hallerini. Ellerinden tutun.

  Biz savcı değiliz. Ortada yapılan bir suç varsa gerekeni yaparız. Kimseye sen hırsızlık yaptın demeyiz, demedik de. Çünkü o kararı savcı verecektir.

  Herşey göründüğü gibi değildir.

  Kaçak elektrik kullanımı'na engel olduğu için öldürülen meslektaşımız Elektrik Mühendisi Hasan BALIÇKI'yı da sizlere elektrik enerjisi ulaştırmak adına en zor şartlarda çalışıp canından olan bütün arkadaşlarımızı da saygıyla anıyoruz.

  Edited by: Sönmez

 6. #6
  dilek başer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  9
  Konular
  0
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  SN. Ümit Saman eleştirileriniz gerçekten çok abartılı ve haksız.

  TEDAŞ dediğiniz kurum kaçak elektrik nasıl yapılır diyen insan oranının düşürülmesi için tüm kısıtlı elemanları ve gücü ile çabalayan güçlü bir güçlü bir devlet kurumudur.
  Bahsi geçen yamalık yamalık üzerine giyen mağdur vatandaşımızın sayacındaki mandal kendiliğinden düşüyorsa kaçak tutanağının iptali Sanayi ve Ticaret Bakanlığının ilgili İl Müdürlüğünün vereceği rapora istinaden gerçekleşebilir.Bununda Yönetmeliklerde yeri vardır. Kaldı ki sizinde bilir kişi olarak bunu bilmeniz gerekir idi.
  Kurumumuzla ilgili çeşitli bürokrasiden veya devlet hantallığından bahsedebilirsiniz ama kaçak elektrik kullanımı ile ilgili böyle bir örnek vererek olayı genelleştirmeniz ve TEDAŞ'ı bu şekilde eleştirmeniz son derece yanlıştır. Lütfen insanları yanlış yönlendirmeyin.

 7. #7
  Teknikadam_41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Mesajlar
  585
  Konular
  96
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  Gerçekler çok acidir çoğu zamanda acitir. Teşekkürler sönmez

 8. #8
  fahriacikgoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Mesajlar
  229
  Konular
  28
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  Sn.ümitsaman'ın görüşlerinin bir kısmına katılmamak mümkün değil.
  Mühürlemenin p***olojik bir etkisi var.MÜHÜRLÜ diye insanlar cayabiliyor.Açık kalmasın mühürleyebilecek yerler.Bu genelde elektriğin borçtan kesilmesi esnasında oluyor.Vatandaş borcunu ödüyor.Elektriği açılacak siz açın biz mühürleriz deniliyor.Unutulup gidiyor.Bir kaçak taramasında mühürsüz diye tutanak düzenleniyor.Bu olay sık yaşanıyor.Açma işi kesme işi kadar sıkı tutulmuyor.

  Sn.Sönmez alınmasın personel yetersiz diyecektir onada katılıyorum.

  İşin ahlaki yönüne Sn.Sönmez değinmiş.Her satırına katılmamak mümkün değil.

  Kaçak kullanımı yoksullukla doğru orantısı yok.Bu iş ahlaki vicdani konu.Vatandaş kaçak elektrik kullanır evinin içini görseniz lüx'ten gözünüz kamaşır. Kaçak elektrik cezası yakın zamana kadar hırsızlık bile sayılmıyordu.Yeni değişiklikler, savcılığa verilme olayı p***olojik bir caydırıcılık oldu inkar edilemez.

  Bu noktada TEDAŞ'a düşen en önemli konu,personel yetersizliği gibi nedenlerle bir yanlışlık sonucu fakir fukaranın canının yanmamasıdır. O insanların canının acımasının AHI TUTAR. Bunu da sorumluluk mevkindeki personelin gözlemleri ile hafifletebileceğini düşünüyorum. Yoksa kaçak elektrik kullanan biliyordur.MİNAREYİ ÇALAN KILIFINI HAZIRLAR..

 9. #9
  Sönmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesajlar
  284
  Konular
  44
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  Görüşlerinize katılıyorum.

  Kaçak elektrik kullanımı servisinde çalışmaya başladığım ilk günlerde kimseye haksızlık etmemek ve herkese adaletli davranmak için strese girdim. Uzun bir süre rüyalarımda bile kaçak kullanıcıları ve vicdanımla savaştım.

  Biz de kimseye haksızlık etmek istemiyoruz. Ama kanun ve mevzuat çerçevesinde görevimizi yapmak zorundayız. Kaçak gördüğümüz zaman kimseye tolerans tanımadan işimizin gerektirdiğini yapmaya çalışıyoruz. Ama haksızlık ediyoruz ama etmiyoruz. Haklıyı haksızı ne biz ne savcı ne de başka bir insan bilebilir. Hakkın haksızlığın ölçüsünü ancak Allah tartabilir.

 10. #10
  WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2004
  Mesajlar
  885
  Konular
  224
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  Konuyu tekrar yukarı tasıma ıhtıyacı hıssettım.Elektrık fıyatlarındakı artıs artık resmen can yakmaya basladı.Calıstıgımız paranın onceden %5 cıvarı bu harcamaya gıderken sımdı %15 ı bulmaya basladı.Bır sıteden okudugum yazı ılgımı cektı paylasmak ıstedım.

  saygılar

  kaynak : http://haydemir.blogcu.com/774961/

  BAKIN ELEKTRİĞİ NASIL KAÇIRIYORLAR......
  Kaçak elektrik bağlatanların, akla hayale gelmeyen yöntemleri, herkesi hayretler içerisinde bırakıyor. Yöntemler arasında duvardaki fayansa dokunulunca ve ev kapısı açık olduğunda kaçak bağlantı kesilip şebeke üzerinden bağlantısı devreye girenler de var.

  Kaçak kullanımla mücadele kapsamında ortaya çıkarılan yöntemler, GAP Master Planı'nda Gazianteplilere atfen yer alan ''taklit ürün üretiminde başarılılar'' tanımının, günümüzde yetersiz kaldığını gösteriyor.

  TEDAŞ Müessese Müdürü Neşet Demirbağ, kaçak elektrik kullanımını önlemek amacıyla yapılan denetimler sırasında saptadıkları yöntemlerin, ''şapka çıkarılacak'' nitelikte olduğunu söyledi.

  ''Kaçak kullanımı saptamakla görevli ve hemen hertürlü yöntemi bilen elemanlarımız bile, karşılaştıkları kaçak yöntemler karşısında adeta küçük dillerini yutuyorlar'' diyen Demirbağ, şöyle devam etti:

  Kaçak Elektrik Düzeneği ; Dokunmatik Sistem

  ''İhbar üzerine yaptığımız bir denetimde, Kaçak Elektrik Düzeneği Türkiye'de ilk kez rastlanan 'duvar dokunmatik' sistemini bulduk. Mutfak duvarına yerleştirilen ve üzeri fayansla kapatılan role ile çalışan sistem, kaçak bağlantı yapanların ülke ve faturasını ödeyen dürüst aboneler adına hiç de hayırlı olmayan yüzünü ortaya koydu.

  Sistem, kaçak elektrik ekibi kontrole gittiğinde, evde bulunan kişinin, altında role bulunan fayansa dokunması ile devreye giriyor. Fayansa dokunulduğunda devreye giren ya da devreden çıkan sistem, kaçak bağlantı yapanların işi epey ilerlettiklerini gösteriyor. Ekip geldiğinde fayansa dokununca kaçak, ekip gittikten sonra dokunulunca ise yasal bağlantı devre dışı kalıyor.''

  Kaçak Elektrik Bağlantısı ; KAPIYA BAĞLI SİSTEM

  Demirbağ, ortaya çıkardıkları ve mucitleri bile şaşkına çevirecek yöntemlerden birisinin de evin kapısına bağlı çalışan sistem olduğuna dikkati çekti.

  Kaçak elektrik ekibi sayacı kontrol için içeriye girdiğinde, açılan kapının, anında kaçak elektrik bağlantısını devre dışı bırakıp, şebeke bağlantısını çalıştırdığını anlatan Demirbağ, ''Ekip kontrolünü bitirip evden ayrılınca kapanan kapı, bu kez kaçak elektrik bağlantısını devreye sokuyor. Kapıya yerleştirilen sistem, Kaçak Elektrik Kullanımı Yöntemi'nde hırsızlıktaki azmini de gösteriyor'' dedi.

  Kaçak elektrik kullanımı önleme konusunda çok önemli başarılar elde ettiklerini kaydeden Demirbağ, ''Bulduğumuz her yeni yöntem, kaçak kullanımı önleme konusunda ufkumuzu açıyor. Kaçak elektrik kullanımı ile mücadeleyi, sonuna kadar sürdüreceğiz. Yeter ki, dürüst abonelerimiz hem kendileri hem de ülke için duyarlı olsun, kaçak kullananları bize ihbar etsinler'' diye konuştu.

  Demirbağ, fayansa dokunulması sonucu devreye giren kaçak elektrik kullanım yöntemini bulan görevli Kadir Selli'yi ödüllendireceğini, birlikte görev yaptığı arkadaşlarını ise kutladığını ifade etti.

  DİĞER YÖNTEMLER

  Demirbağ, bir kahvehanede, kaçak elektrik bağlantısı tavan vantilatör ünden yapılan bir sistemin de dikkati çektiğini bildirdi.

  Vantilatörün duvarda bulunan anahtarının, ilk anda şüphe çekmediğini, ancak incelemede anahtarın vantilatörü değil, sayacı kontrol ettiğinin ortaya çıkarıldığını vurgulayan Demirbağ, sözlerini şöyle tamamladı:

  ''Sistemde, sayaçtan alınan enerji miktarında düşüş olmamakla birlikte, sayacın diski kademeli olarak yavaşlatılıyor ve disk az dönünce, sarfiyat da az olmuş gibi sonuç ortaya çıkıyor.

  Kullanılan diğer yöntemler arasında sayacın içine cam kenarından film itilerek, sayaç diskinin durdurulması ve görevlilerin geldiği anlaşılınca filmin çekilip, sayaçta normal çalışmanın sağlanması da bulunuyor.

  Anahtar görevi üstlenen bir duya takılan lamba yöntemi ile de kaçak elektrik kullanıldığı saptandı. Ampul sıkıştırılıp yanınca sayaçtan geçen enerji, gevşetilince kaçak kullanım hattı devreye giriyor.

  Kaçak kullanım yöntemleri arasında yer alan sayacın arkasından köprü bağlantı ya da eve doğrudan kaçak hat bağlama da karşılaşılan yöntemler arasında öne çıkıyor.''  ayrıca yeni halini goremedim ama kaçak elektrik oranları asagıda

  doğuda elektriğin yüzde 64'ü kaçak

  özelleştirme idaresi elektrikte kayıp kaçak haritası çıkardı. dicle bölgesinde kayıp kaçak oranının yüzde 64.3'le rekor düzeyde olduğu ortaya çıktı

  işte elektrikte kayıp kaçağın fotoğrafı  dicle
  diyarbakır, mardin, siirt, şanlıurfa, batman, şırnak
  kaçak (gwh) 7216
  yüzde (%) 64.3

  vangölü
  bitlis, hakkari, muş, van
  kaçak (gwh) 1241
  yüzde (%) 62.1

  aras
  ağrı, erzincan, erzurum, kars, bayburt, ardahan, iğdır
  kaçak (gwh) 615
  yüzde (%) 31.7

  çorum
  artvin, giresun, gümüşhane, rize, trabzon
  kaçak (gwh) 279
  yüzde (%) 14.4

  firat
  bingöl, elazığ, malatya, tunceli
  kaçak (gwh) 274
  yüzde (%) 14.3

  çamlibel
  sivas, tokat, yozgat
  kaçak (gwh) 178
  yüzde (%) 10.3

  toroslar
  adana, mersin, osmaniye, hatay, gaziantep, kilis
  kaçak (gwh) 1513
  yüzde (%) 13.1

  meram
  kırşehir, nevşehir, niğde, aksaray, konya, karaman
  kaçak (gwh) 332
  yüzde (%) 7.1

  başkent
  ankara, kırıkkale, zonguldak, bartın, karabük, çankırı, kastamonu
  kaçak (gwh) 1004
  yüzde (%) 11.1

  akdeniz
  antalya, burdur, isparta
  kaçak (gwh) 412
  yüzde (%) 9.3

  gediz
  izmir, manisa
  kaçak (gwh) 727
  yüzde (%) 7.1

  uludağ
  balıkesir, bursa, çanakkale, yalova
  kaçak (gwh) 674
  yüzde (%) 10.1

  trakya
  edirne, kırklareli, tekirdağ
  kaçak (gwh) 336
  yüzde (%) 9.9

  ayedaş
  istanbul ili anadolu yakası
  kaçak (gwh) 734
  yüzde (%) 10.4

  osmangazi
  afyon, bilecik, eskişehir, kütahya, uşak
  kaçak (gwh) 252
  yüzde (%) 6.9

  sakarya
  sakarya, bolu, düzce, kocaeli
  kaçak (gwh) 578
  yüzde (%) 12.3

  boğaziçi
  istanbul ili avrupa yakası
  kaçak (gwh) 2730
  yüzde (%) 16.2

  menderes
  aydın, denizli, muğla
  kaçak (gwh) 403
  yüzde (%) 9.1

  göksu
  adıyaman, kahramanmaraş
  kaçak (gwh) 283
  yüzde (%) 10.7

  yeşilirmak
  amasya, çorum, ordu, samsun, sinop
  kaçak (gwh) 399
  yüzde (%) 11.8

  toplam kaçak 20.181 yüzde: 17.8
  Ekli Resimler Ekli Resimler

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

SEO by vBSEO 3.6.0