Python Programlama Dili İle Neler Yapabilirim?
Python programlama dili, makina öğrenimi, data analizi ve NASA’nın uzay soruşturma robotlarında dahi kullanılıyor. Python Programlama Dili ile Neler Yapabilirsiniz?

Python programlama dili program, internet sitesi, taşınabilir ve internet uygulamaları bölümünde epey vakittir hüküm sürmektedir. Aslında, Python internette geliştirme bölgesinde her yerdedir.

Herhangi bir programcıya problem, python programlama dili temellerini öğrenmenin ne kadar kolay olduğunu size derhal söylerler.

Tonlarca özelliğe sahip çok yönlü bir programlama dili olarak, değişik alanlarda çok çok kullanım kısmı vardır. Aklınızda bir şey varsa yahut Python’u iş için tesirli bir şey inşa etmeyi öğrenmeyi düşünüyorsanız, bu yazımızı okumaya devam edin.

“1990’larda Guido van Rossum yönünden yazılan ve geliştirilmiştir. Van Russom, “Python” ismini 1970’li senelerde çok sevilen televizyon komedya dizisi “Monty Python’s Flyin Circus”tan esinlenmiştir.

Kar hedefi gütmeyen bir kuruluş olarak Python Yazılım Vakfı (PSF) 2001 senesinde kurulmuştur. Python, geliştirme engellerini aşarak sadece internet sitesi geliştirme ve taşınabilir aplikasyon geliştirme ile sınırlanmış değil. Bugün, bu programlama dili data bilimcileri arasında dahi çok popüler.

Sadece bu değil , ABD’deki her hususi program geliştirme şirketi, ekstrem mantıksal ve hafif kullanım özellikleri sebebiyle bu kodlama dilini kullanmaktadır.

Python dili elinizde, nerdeyse bütün işletim sistemlerinde birtakım muazzam şeyler için kullanabilmeniz mümkün. SciPy, NumPy, Pandas ve benzeri. Kütüphaneleriyle epey pak, kolay ve büyük topluluk desteğine sahiptir.

Son senelerde, Python dünyanın en iyi 5 kodlama dilleri arasında yer alıyor.

Python Programlama Dili Özellikleri
Python Nesneye Yönelik (Object Oriented – OO) bir dil olmasından, OO kavramları ile ilgili iyi bilgi sahibi olan cümle alem Python’u kullanabilir. Ayrıca, Python ile profesyonel kariyerlerinde etraflıca gelişen geliştiriciler ve kodlayıcılar, dili ML (Makine Öğrenimi) ve Big Data Analytics’te kullanabilir.

Web sitesi geliştirme hedefiyle tüketiyorsanız, Django ve Pyramid gibi tonlarca internet geliştirme çerçevesine sahipsiniz. Bu sebeple, onunla kuvvetli bir internet sitesi meydana getirmek cümle alem için ezici olacaktır.

“Ayrıca, Python’un Flask ve Bottle gibi mikro çerçevelerinden tam manasıyla yararlanabilirsiniz. HTML, JSON ve XML gibi standart kütüphaneleri de destekleyebilirsiniz.”

Python’un özellikleri şunlardır:

Python, kodlarının okunması, yazılması ve anlaşılması kolay olduğu için her şeyi basitleştirir.
Python programlama dili üretkendir ve RAD (Hızlı Uygulama Geliştirme) konusu ile ilgili yardımcı olur.
Güçlü programlar yapan, güvenilir, yüksek düzeyde ölçeklenebilir ve elastik bir dildir.
Programların derleme kullanmadan direkt olarak Python’un yorumlayıcısına beslendiği dünyanın en iyi buyruk dosyası dilidir.
Kodları yahut uygulamaları tamamlamak, yürütmek ve çalıştırmak daha düşük vakit alır.
Python, rastgele bir işletim sistemi üstünde kullanabileceğiniz platformlar arası bir dildir. Ayrıca, Android ve iOS‘ta dahi kullanabilmeniz mümkün!
Programlamayı basitleştirmek için hareketli olarak yazılan değişkenleri kullanır.
Üçüncü doğrultu modüllerle kolaylıkla entegre edilebilir. Sonuç olarak, Python programlama dili özellikleri başka bir düzeye ilerler.
Grafiksel Kullanıcı Arayüzü (GUI) programlamayı destekler.
Genişletilebilir bir programlama dilidir.
Son olarak, C, C++, JAVA ve benzeri. gibi dillerle kolaylıkla entegre edilebilir.
Bu dilde çok çok özellik ile, pekçok şey yapabilir, çok sayıda aplikasyon geliştirebilir, en iyi kurumsal iş yazılımını yapabilir ve türlü ilerlemiş teknolojilerle çalışabilirsiniz.

Meraklı bilgi teknolojileri öğrencileri için, yeni başlayanlar için Python programlama dili, kendileriyle gözlem yapmalarına yardım eden kolay, kolay erişilebilir bir araçtır.

Belki de ABD’de bir Python internet geliştirme şirketinin büyümesinin başka kodlama dili şirketlerine kıyasla daha yüksek olmasının sebebi budur!

Python Programlama Dili Ile Neler Yapabilirim?
Google, başlangıçtan beri anne server tarafı dilleri olarak Python’u kullanıyor. Teknoloji devinin adımlarını takip eden Instagram & Spotify, data analizinde ve art uç hizmetlerinde Python programlama dilini kullanıyor.

Bugün, Python’un reel dünyadaki uygulamaları sınırsızdır. Web geliştirme, taşınabilir aplikasyon geliştirme, data bilimi, ML – Machine Learning ve daha pekçok şeye sahipsiniz.

Python programlama dili her yerde tüketilir. İnternette görüldüğü ve kullandığınız her şey, birtakım bölümleri Python kullanılarak üretildi. Nasıl görürseniz görün, Python kullanımları geniştir ve öğrendikten sonra Python pekçok şekilde kullanabilir.

Python Programlama Dili Nerelerde Kullanılıyor?
NASA yönünden tasarlanan Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki Robonaut 2 robotu, merkezi komuta sistemi olarak Python’u kullanıyor. Ayrıca, Avrupa’nın “2020’de Mars’a” misyonunda Python kullanımını göreceğiz.
Python’u, bitcoin bedel bildirimleri veren bir hizmet uygulamak için kullanabilmeniz mümkün.
CERN Large Hadron Collider‘dahi atom bölme deneyi yürüten dünyanın en büyük fizik laboratuvarı data analizinde Python kullanıyor.
Twitter verilerini inceleyerek dünya ile ilgili soruları cevaplamak için Python’u kullanın.
Güney yarımkürede dünyanın en büyük teleskopu olan MeerKat Radyo teleskopu, sistemleri denetim etmek ve izlemek için Python geliştirme dilini kullanır.
Flask gibi Python’un mikro çerçevesini kullanarak mikro blog yapabilirsiniz.
Film stüdyolarında dahi Python, bilhassa pc yönünden imal edilen görüntülerde film yapım süreçlerinin otomatikleştirilmesine yardımcı oluyor!
Blockchain’in önde gelen bir mali teknoloji olduğunu biliyoruz. Blockchain ile internet üzerinden haberleşme kurmak için hususi Python hizmetleri yapabilirsiniz.
Python’u oyun meydana getirmek, denemek ve çözümlemek için kullanabilmeniz mümkün.
Netflix ve Youtube gibi platformalarda filmlerin akışı için Python kullanır.
Tıbbi üstelik bulunan Nodality şirketi, Python’u bütün verileri tek bir yerde düzenli bir şekilde ele almak ve kanser tedavisi için kullanmak için kullanıyor.
Python, data işleme, data görselleştirme, data analizi ve buyruk dosyalarında sık sık kullanılmaktadır!
Spotify musiki akışını Python kullanırken size gönderiyor!
Python, değişik işletim sistemlerindeki idare fonksiyonları için sık sık tüketilir.
Raspberry Pi konusu ile ilgili Python kullanarak kodlarsanız, Raspberry Pi kolaylıkla robotun beyni olarak fonksiyon görebilir. Python robotikte büyük bir yardımcı olur.
Sonuç
Açıkçası, yeni başlayanlar için Python programlama dili, çok yönlü yetenekleri sebebiyle aslında keyifli olur. Python’a başlamayı nasıl seçerseniz seçin, bir şekilde yukarıdaki Python programlama dili özellikleri ve kullanımlarına bir şekilde programlamayı tercih edersiniz!

Sonunda her şey sahip olunan teknoloji ile bir şeyi yenileme için koyduğunuz soruşturma ve vakte bağlıdır.