User Tag List

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
Şu an Tezler, Makaleler,Bitirme Projeleri kategorisindeki Elektrik alıcısı yapımı isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  murat barış çetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  2
  Konular
  2
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)

  Elektrik alıcısı yapımı

  ELEKTRİK ALICISI YAPIMI

  Elektrik enerjisini harcayarak başka enerjilere çeviren elemana alıcı denir. Elektrik alıcısında elektrik akımı dolaşır. Geçen akımı sınırlayan etken ise malzemenin direncidir. Elektrik alıcısı üreteçten çıkan elektrik enerjisini başka enerjilere çevirir. Elektrik alıcıları verdiği tepkiye göre yapılır. Elektronik devrede çeşitli bağlantı yöntemleri kullanılarak farklı işleve sahip bileşenler kablolar yardımıyla bir arada kullanılır. Elektronik, kablo, motor, jeneratör, batarya, anahtar, röle, transformatör, direnç ve pasif elemanlar kullanarak enerji üretimi, dağıtımı, anahtarlaması, saklanması, dönüştürülmesi elektriğin işidir.

  ELEKTRİK ALICISI TESİSATI ELEMANLARI

  ELEKTRİK ÜRETECİ

  Elektrik devresindeki alıcıların çalışabilmesi için gerekli olan elektrik enerjisini üreten elemandır. Üreteçten çıkan elektrik akımı dolaşır devreyi tamamlar. Üreteçten çıkan akımın sayesinde elektrik devresi alıcıları çalışır.
  1.Doğru akım kaynakları (pil, akümülatör, dinamo, güneş pili)
  2.Alternatif akım kaynakları (alternatör)

  SİGORTA

  Elektrik devresini, üreteci ve alıcıyı aşırı akım geçişlerine karşı korumaya, kurtarmaya yarayan elemandır. Elektrik devresi sigortayla eski haline getirilir. Devreyi açıp kapamaya yarar, anahtar yerine kullanılabilir.

  ELEKTRİK DÜĞMESİ

  Elektrik devresini açıp kapamaya yarayan araçtır. Elektrik düğmesi açıldığında alıcıya giden akım kesilir, alıcı çalışmaz.

  ELEKTRİK ALICISI

  Elektrik enerjisini harcayarak başka enerjilere çeviren elemana alıcı denir. Elektrik alıcısında elektrik akımı dolaşır. Elektrik alıcısı üreteçten çıkan elektrik enerjisini başka enerjilere çevirir.

  İLETKEN

  Elektrik üreteci ve alıcı arasında elektrik akımı dolaşımını sağlamak için metallerden yapılan elemandır. Elektrik akımını kolayca ileten maddelerdir.

  ELEKTRİK DEVRE ELEMANLARI

  ELEKTRİK AKIMI

  Elektrik akımı gözle görülmez. İletkenden birim zamanda elektron miktarıdır. Bu akım çeşitli etkilerle belli eder. Akım şiddeti değiştirilebilir. Akım değeri kurallara uygun olarak kullanılır. Bu akım bazı makinelerin çalışmasını sağlar. Diğer enerjilere (manyetik, kimyasal, ısı, ışık) kolayca dönüştürebilir.

  DİRENÇ

  Bir elektrik devresine gerilim uygulandığında, alıcıdan akım geçmektedir. Geçen akımı sınırlayan etken ise malzemenin direncidir. Elektrik enerjisi direnç üzerinde ısıya dönüşerek kaybolur. Elektronik devrelerde değişik özelliklere sahip dirençler kullanılır. Elektronik devrelerde kullanılan dirençlerle çeşitli özelliklerde elektronik alılıcılar elde edilir. Bu alıcılar devrenin göstereceği tepkiye göre çalışır. Bu alıcıların özellikleri verdiği akıma, gerilimine, direncine göre belli olur.

  GERİLİM

  Bir elektrik devresinde akımın geçmesi için gerekli olan kuvvete gerilim denir. Elektronik devrelerle gerilim direnç aracılıyla büyür ve küçülür. Dirençler gerilimi paylaşır. Biz elektronik devre girişinde gerilimi ayarlarız, büyütür ve küçültürüz. Gerilim verildiğinde iki tel arasındaki direnç uygulanan dirençle aynı olmalıdır.

  ELEKTRİK ENERJİ ÇEŞİTLERİ

  Dünyadaki bulunan enerjinin çoğu su, ısı güneşten oluşur. Bu enerjiler insanlar tarafından çeşitli işlerde kullanılır.

  ISI ENERJİSİ

  Her hangi bir malzemenin veya yakıtın yanması yada bir atomun parçalanması sonucunda ortaya çıkan enerji türüdür. Bu ısı enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülür.
  Isı enerjisi doğrudan kullanılan enerji olduğu gibi elektrik enerjisine dönüştürülerek de kullanılmaktadır.

  IŞIK ENERJİSİ

  Bu enerji ısı üreten kaynaklar tarafından yayılan ışık enerjisi kullanılır. Işık enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülür. Bu kaynaklardan çıkan ışık enerjisi ısıya göre çok hızlı yayılır.
  Işık enerjisi üreten kaynaklar tarafından üretilen ısı enerjidir. Bu enerji ısıya göre çok hızlı yayılmaktadır.,
  Işık enerjisi doğrudan kullanılan enerji olduğu gibi elektrik enerjisine dönüştürülerek de kullanılmaktadır.

  KİMYASAL ENERJİSİ

  Kimyasal maddelerin içinde bulunan potansiyel enerji kimyasal reaksiyon sonucu doğru akım elektrik enerjisine dönüşür. Bu kimyasal enerji elektrik enerjisine dönüştürüldükten sonra doğru akımla çalışan makineye çalıştırır ya da hareket ettirilir.
  Pil ve taşıtlarda kullanılan akümülatörlerin içinde bulunan potansiyel enerji, kimyasal reaksiyon sonucu doğru akım elektrik enerjisine dönüştürebilir.

  MEKANİK ENERJİ

  Bir sistemin mekanik hareketinden oluşan potansiyel ve kinetik enerjisi elektrik enerjisine dönüştürür. Bu oluşan elektrik enerjisi santrallerde üretilmektedir.
  Bir sistemin mekanik hareketinden kaynaklanan enerji türüdür. Hareket halindeki cisimlerde de bir enerji vardır. Bu enerjiye kinetik enerji denir. Dağın tepesinde duran suyun potansiyel enerjisi vardır. Bu su aşağıya aktığı zaman potansiyel enerjiye dönüşür. Bir sistemin mekanik hareketinden oluşan potansiyel ve kinetik enerjisi elektrik enerjisine dönüştürür.

  ELEKTRİK ENERJİSİ

  Bir sistemin mekanik hareketinden oluşan potansiyel ve kinetik enerjisi elektrik enerjisine dönüştürür. Sistem tarafından üretilen elektrik enerjisi bugün ev işlerinin vazgeçilmez unsurdur. Elektrik enerjisi diğer enerjilere (ısı, ışık, kimyasal, mekanik vb.) çok kolayca dönüşebildiğinden öteki enerji kaynaklarından çok üstündür.


 2. #2
  WebMaste® - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2004
  Mesajlar
  898
  Konular
  238
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  teşekkürler...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

SEO by vBSEO 3.6.0