ELEKTRİK KUMANDA DEVRELERİ


MAKİNE KUMANDA DEVRE ELEMANLARI

Sanayi tesislerinde kullanılan aygıtların kumanda işleri için çeşitli araçlar geliştirilmiştir.

1. PAKO ŞALTER

Bir eksen etrafında dönebilen çok konumlu şalterlere pako şalter denir. Pako şalterin her diliminde istenilen sayıda kontak bulunur.

2. KUMANDA BUTONLARI

Devrenin çalışmasını başlatmak ve durdurmak amacıyla kullanılan elemanlardır.

1. START BUTONU

Çalıştırma anahtarıdır. Bu butonda kontak normalde açıktır. Buton basılınca, açık olan kontak kapanır. Buton üzerinden etki kaldırıldığında, kapanan kontak hemen açılır. Bunlara ani temaslı butonda denir.

2. STOP BUTONU

Durdurma anahtarıdır. Bu butonlarda kontak kapalıdır. Butona temas edilince, kapalı olan kontak açılır, temas olduğu sürece açık kalır. Butondan temas kalkınca kontaklar normal konumu alır.

3. JOG BUTONU

Start ve stop butonunun birleşiminden oluşmuştur. Kapalı kontak stop butonu olarak, açık kontak ise start butonu olarak kullanılır.

4. KONTAKTÖRLER

Büyük güçlü elektromanyetik anahtarlara kontaktör denir. Kontaktörler, elektrik alıcıların otomatik olarak kumanda edilmesi, çalıştırılması için kullanılır.

5. RÖLE

Küçük değerli bir akımla ile yüksek güçlü bir alıcıyı çalıştırabilmek için kullanılan elemana röle denir. Otomatikleşme amaçlı üretim araçlarında yüzlerce tip ve modelde röle kullanılmaktadır.