ELEKTRİK MOTORLARI

ASENKRON MOTORLAR

Ev cihazlarında elektrik enerjisini dairesel harekete çevirerek gücünden yararlanmak için yaygın olarak asenkron motorlar kullanılır.

ÜÇ FAZLI ASENKRON MOTORLAR

Sanayi tesislerinde çok yaygın olarak kullanılan motor çeşididir, elektrik enerjisini dairesel harekete çevirerek gücünden yararlanmak için bu motorlar kullanılır.

ÜÇ FAZLI ASENKRON MOTORLARIN PARÇALARININ YAPISI

Uygulamada çok yaygın olarak kullanılan asenkron motorlar çeşitli bölümlerden oluşur.

STATÖR

Asenkron motoru duran bölümüdür. 0.4-0.8 kalınlığında bir tarafı yalıtılmış sacların özel kalıplarda paketlemesiyle üretilir. Bu parçanın iç kısmında emaye izoleli bakır telden yapılan sarımlar bulunur. Sarımların görevi AC enerji uygulandığında manyetik alan doğurarak rotorun dönmesini sağlamaktadır.

ROTOR

Asenkron motorun dönen bölümüdür. Rotor ince çelik saçların üst üste paketlenmesiyle oluşturulmuştur. Bu elemanın, stator manyetik alanın etkisiyle ikinci bir manyetik alan oluşturabilmesi için gövdesi üzerine açılan oyuklara alüminyum çubuklar ya da sargılar konulmuştur.

GÖVDE

Asenkron motorların gövdesi soğutmanın çabuk olması için çıkıntılı olarak üretilir. Asenkron motorun dönen bölümü içindedir.

KAPAKLAR

Motorun statoru iki kapak ile dış ortamdan ayrılır. Kapakların tam merkezinde rotoru tutan rulmanlar ya da yataklar bulunur. Küçük güçlü motorlarda rotorun kolayca dönmesini sağlayan eleman olarak metal yataklar kullanırken, büyük güçlü motorlarda rulmanlar kullanılır.

SOĞUTUCU PERVANE

Asenkron motorların sargılarının aşırı ısınması sakıncalı durumlar ortaya çıkabilir. İşte bu nedenle gövdenin soğutulması için plastik ya da alüminyumdan yapılmış soğutucu pervaneler kullanılır.


RULMANLAR VE YATAKLAR

Rotorun kolayca dönebilmesi için rulman yada metal yataklar kullanılır. Motor rulmanları kontrol edilerek arızalananlar yenisiyle değiştirilir.