İLETKENDE BULUNAN

ELEKTRİK AKIMI

Elektrik akımı gözle görülmez. İletkenden birim zamanda geçen elektron miktarıdır. Bu akım çeşitli etkilerle belli eder. Akım şiddeti değiştirilebilir. Akım değeri kurallara uygun olarak kullanılır. Bu akım bazı makinelerin çalışmasını sağlar. Diğer enerjilere (manyetik, kimyasal, ısı, ışık) kolayca dönüştürebilir.

DİRENÇ

Bir elektrik devresine gerilim uygulandığında, alıcıdan akım geçmektedir. Geçen akımı sınırlayan etken ise malzemenin direncidir. Elektrik enerjisi malzeme direnci üzerinden ısıya dönüşerek kaybolur. Elektronik devrelerde değişik özelliklere sahip dirençler kullanılır. Elektronik devrelerde kullanılan dirençlerle çeşitli özelliklerde elektronik alıcılar elde edilir. Bu alıcılar devrenin göstereceği tepkiye göre çalışır. Bu alıcıların özellikleri verdiği akıma, gerilimine, direncine göre belli olur.

GERİLİM

Bir elektrik devresinde akımın geçmesi için gerekli olan kuvvete gerilim denir. Elektronik devrelerle gerilim direnç aracılıyla büyür ve küçülür. Dirençler gerilimi paylaşır. Biz elektronik devre girişinde gerilimi ayarlarız, büyütür ve küçültürüz. Gerilim verildiğinde iki tel arasındaki direnç uygulanan dirençle aynı olmalıdır.