Orta gerilim hücrelerinin temel görevi, düşük maliyetli ve güvenli güç dağılımıdır. Aktif Elektroteknik, dünya genelindeki müşterilerine orta gerilim sistemlerinin tüm gereksinimleri ve endüstriyel tesisler, bina uygulamaları ve ulaşım uygulamaları için Aktif marka OG Hücre (orta gerilim hücre) ve Enerji Dağıtım Merkezi ürünleri ile ihtiyaca göre güvenilir, akıllı ve teknolojik özel çözümler sunmaktadır. Aktif Elektroteknik bünyesinde OG hücre ürünleri kapsamında 40,5 kV, 4000 A, 40 kA seviyelerine kadar metal enclosed ve metal clad panolar imal edilmekte olup müşterilerin ihtiyaçlarına göre uluslararası standartlar ve tip testlerine bağlı kalarak, uygulamaya özel OG hücre tasarım çalışması yapılabilmektedir. Tüm OG hücre ürünlerinde tropikal ortam koşulları için, korozyona karşı özel imalat seçeneği sunulmaktadır.

Orta Gerilim Hücre Standartları

Aktif Elektroteknik, Orta Gerilim panolarıyla uluslararası akredite laboratuvarlardan alınan tip testleri, IEC 62271-200, TSE EN 62271-200 standartları ve TEDAŞ-MYD/95-007.D şartnamesine uygun olarak yapılan imalat ile tesisin sürekliliği güvenli bir şekilde sağlanır. Endüstriyel ağlar veya bireysel kullanıcılar için enerji sisteminde yaygın şekilde kullanılan tüm Aktif marka orta gerilim hücre ürünleri TSE, ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, OHSAS 18001:2007 ve GOST kalite belgelerine sahiptir.

Orta gerilim pano imalatçıları bu standartlara uygun bir şekilde üretim yapmak, rutin test ve zorunlu tip testlerden standardın tanımladığı şekilde geçmek zorundadırlar.

1-52 kVac gerilimleri arasındaki gerilim seviyesi IEC 62271-200 standardına göre Orta Gerilim seviyesi olarak kabul edilir.

EC 62271-200 standardına göre Orta Gerilim Panoları'nı aşağıdaki şekilde sınıflandırılır;

Hücre içi izolasyonu sağlayan maddeye göre: Gaz / Hava / Sıvı

Kompartımanlar arası bölmelendirme malzemesi cinsine göre:

PM Bölmelendirme: Açılmış erişilebilir bölümler ile ana devrenin gerilimli bölümleri, topraklanmış metal bölmeler ile birinden ayrılmıştır.

PI Bölmelendirme: Açılmış erişilebilir bölümler ile ana devrenin gerilimli bölümleri metal olmayan izole malzemeler ile ayrılmıştır.

İç ark arızası (IAC sınıflandırması)

A: Yalnız yetkili personel erişebilir
F: Ön taraftan erişilebilir
L: Yan taraflardan erişilebilir
R: Arka tarafından erişilebilir

Servis sürekliliği kaybına göre (LSC-1, LSC2-A, LSC2-B)

LSC-1: Bu tip hücrelerde bara, anahtarlama elemanı, kablo ve gerilim trafoları tek bölme içerisindedir ve kablo ve bara tarafından, enerji kesilmeden anahtarlama elemanına müdahale edilemez. Aktif, bu tip hücreyi üretmemektedir.

LSC-2A: Bu tip hücrelerde bara bölmesi enerjili iken, anahtarlama elemanının bulunduğu kompartımana müdahale edilebilir.

LSC-2B: Bu tip hücrelerde hem kablo ve hem bara bölümü enerjili iken anahtarlama elemanının bulunduğu kompartımana müdahale edilebilir.

5 yıl garanti seçeneği ile güvenilirliği desteklenen Aktif markalı OG panolar, tesisler için oldukça ekonomik çözümler sunmaktadır.